Болтон: НАТО має розмістити свої війська в Україні на ротаційній основі
США та інші країни – члени НАТО мають розмістити свої війська в Україні на основі ротації. Таку думку в інтерв'ю "Радіо Свобода" висловив колишній радник президента США з національної безпеки Джон Болтон.
Він вважає, що це дасть змогу утримувати Росію від нового нападу на Україну.
Також, за його словами, США варто надати Україні більше летальної зброї через загрозу масштабного вторгнення російських військ.
"Нам потрібно... переконатися, що ціна буде настільки високою, що [президент РФ Володимир] Путін і його радники визнають це неприйнятним. Я думаю, що це спосіб стримати воєнні дії, які здаються такими неминучими", – сказав Болтон.
Україна активізувала співпрацю з НАТО 2014 року на тлі окупації Криму Росією та збройного конфлікту на Донбасі. Наприкінці 2014 року Верховна Рада ухвалила закон, який передбачає відмову України від політики "позаблоковості". Відповідно до Воєнної доктрини України, ухваленої 2015 року, поглиблення співпраці з НАТО є пріоритетним завданням.
7 лютого 2019 року український парламент ухвалив закон про внесення до Конституції положення про стратегічний курс держави на набуття повноправного членства України в Європейському союзі та Організації Північноатлантичного договору. Закон набув чинності 21 лютого.
2018 року НАТО визнав за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство в Альянсі, 2020-го Україна набула статусу партнера розширених можливостей.
14 червня 2021 року у Брюсселі відбувся саміт НАТО, у підсумковому комюніке якого зазначали, що Альянс підтримує входження України в НАТО.
Президент США Джо Байден говорив, що російська агресія не стане перешкодою для вступу України в НАТО. Водночас, відповідаючи на запитання, чи нададуть Україні план дій щодо членства в НАТО, він сказав, що "це ще треба побачити" і спочатку Україна має викорінити корупцію.
Контекст:
Із кінця жовтня західні ЗМІ пишуть про те, що Росія відновила нарощування чисельності своїх військ біля кордону з Україною, і це викликає занепокоєння у високопосадовців у США та Євросоюзі.
У Міноборони України спочатку говорили, що жодних змін на кордоні з РФ не відбулося і українська розвідка не фіксує нарощування російських військ.
18 листопада начальник Головного управління розвідки Міноборони України Кирило Буданов заявив, що Росія веде масштабну спецоперацію проти України щодо дестабілізації ситуації як усередині країни, так і за її межами. Накопичення військ РФ біля кордону України "буде продовжуватися і вийде на пік приблизно в кінці січня", підкреслив він.
За оцінкою української розвідки, поблизу українсько-російського кордону та на окупованих територіях України РФ зосередила вже понад 94 тис. російських військових. Міністр оборони України Олексій Резніков не відкидає, що ця цифра незабаром може зрости до 175 тис.
У Кремлі назвали повідомлення про підготовку вторгнення "вкиданнями", заявили, що "Росія не збирається ні на кого нападати і не виношує жодних агресивних планів", і звинуватили Київ у підготовці до агресії "проти "ЛНР" і "ДНР". Водночас російська розвідка порівняла ситуацію в Україні з тією, яку фіксували у Грузії напередодні воєнного конфлікту з РФ 2008 року.
У МЗС України спростували дезінформацію РФ про нібито підготовку до військового нападу на Донбасі.
США та НАТО протягом цього місяця неодноразово закликали Росію до деескалації напруги на кордонах та прозорості намірів. На початку грудня держсекретар США Ентоні Блінкен попередив Росію, що за ескалацію агресії в Україні США введуть нові економічні санкції, "від яких досі утримувалися". На Росію очікують фінансові та політичні наслідки, якщо вона зважиться на агресивні дії проти України, заявив наприкінці листопада генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг.
Путін 1 грудня заявив, що хоче одержати від НАТО письмові гарантії, що Альянс не розширюватиметься на схід.
Столтенберг укотре повторив, що Росія не має права вето на вступ України до Альянсу.