Боррель: Застерігаємо РФ від використання підписаних пактів із "ЛДНР" як приводу для подальших воєнних дій проти України
"Цей незаконний акт ще більше підриває суверенітет та незалежність України і є серйозним порушенням міжнародного права та міжнародних угод, зокрема Статуту ООН, Гельсінського заключного акта, Паризької хартії та Будапештського меморандуму", – заявив Боррель.
Він підкреслив, що Росія як сторона, яка підписала Мінські угоди, "чітко та прямо відповідає за роботу щодо пошуку мирного врегулювання конфлікту відповідно до цих принципів".
"Своїм рішенням визнати не підконтрольний уряду регіон сходу України "незалежними державами" Росія явно порушує Мінські угоди, які передбачають повне повернення цих територій під контроль українського уряду. Так Росія порушує своє зобов'язання працювати в межах нормандського формату та тристоронньої контактної групи з пошуку мирного врегулювання цього конфлікту, зобов'язання, яке вона неодноразово повторювала, зокрема зовсім нещодавно", – додав Боррель.
Глава європейської дипломатії також заявив, що РФ порушує резолюцію №2202 Ради Безпеки ООН, яка потребує повного виконання Мінських угод.
"Закликаємо Росію як сторону конфлікту відмовитися від визнання, виконувати взяті на себе зобов'язання, дотримуватися міжнародного права та повернутися до дискусій у межах нормандського формату і тристоронньої контактної групи. Ми закликаємо інші держави не слідувати за незаконним рішенням Росії про визнання цієї проголошеної незалежності", – додав він.
Боррель зазначив, що ЄС відреагує на ці останні порушення "в терміновому порядку" додатковими обмежувальними заходами, зокрема щодо всіх економічних відносин із не підконтрольними уряду територіями, а також притягненням до відповідальності фізичних та юридичних осіб, винних у підриві територіальної цілісності України. За його словами, рішення координуватимуть із партнерами.
"Застерігаємо Росію від використання нещодавно підписаних пактів із самопроголошеними "республіками" як приводу для подальших воєнних дій проти України. ЄС готовий швидко ухвалити ширші політичні та економічні санкції. ЄС підтверджує свою непохитну підтримку та прихильність до незалежності, суверенітету і територіальної цілісності України в межах її міжнародно визнаних кордонів. ЄС підтверджує свою відданість зміцненню політичних та економічних відносин з Україною", – заявив Боррель.
Контекст:
2014 року, одразу після окупації Криму, Росія розпочала збройну агресію на сході України. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України з одного боку і російською армією та підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької й Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на факти й докази, надані Україною.
2015 року Верховна Рада України визнала підконтрольні Росії райони Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями.
21 лютого 2022 року Рада безпеки РФ розглянула питання визнання "незалежними республіками" незаконних збройних формувань "ЛДНР". Ніхто із членів Ради безпеки РФ не виступив проти такого визнання.
Пізніше того самого дня президент РФ Володимир Путін оголосив про визнання "незалежності" окупованих територій України та підписав відповідні укази у присутності ватажків незаконних збройних формувань "ДНР" і "ЛНР" Дениса Пушиліна та Леоніда Пасічника. Укази офіційно передбачають введення російських військ на територію ОРДЛО для "підтримання миру".
22 лютого договори з "ЛДНР" ратифікували Держдума РФ та Рада Федерації.
Дії Росії засудили у Євросоюзі та США. США вже ввели санкції проти "ЛДНР". Президент США Джо Байден своїм указом заборонив американцям інвестувати, вести торгівлю та фінансові операції з ОРДЛО. Також документ передбачає можливість вводити санкції проти осіб, які після підписання указу й далі вестимуть економічну діяльність у цих регіонах, обіймати високі посади у компаніях, які працюють в ОРДЛО, або співпрацювати з особами, які підпадуть під санкції за цим документом.
Під санкції Великобританії потрапили п'ять фінустанов РФ: "Промсвязьбанк", банк "Россия", "Индустриальный сберегательный банк", "Черноморский банк развития" та "Генбанк". Також обмеження торкнулися трьох російських мільярдерів із найближчого оточення Путіна – Геннадія Тимченка, Аркадія та Ігоря Ротенбергів.
Через дії Росії зупинити сертифікацію газопроводу "Північний потік – 2", який має з'єднати РФ та ФРН дном Балтійського моря в обхід України, вирішила Німеччина.
Санкції у зв'язку з рішенням Путіна анонсувала також Канада.