Британський мільярдер Бренсон заявив, що світ має підтримати Україну у протистоянні російській агресії

Бренсон: Ми не маємо кидати країну, яка добровільно відмовилася від своєї ядерної зброї
Фото: ЕРА
Британський мільярдер, засновник корпорації Virgin Group Річард Бренсон заявив, що у ситуації, коли російські війська зібралися біля українського кордону, світ має підтримати Україну. Блог бізнесмена опубліковано 19 лютого на сайті Virgin Group.

Він нагадав, що Росія 1994 року підписала Будапештський меморандум, але порушила його 2014-го окупацією Криму.

"Вторгнення Росії в Україну ще більше зруйнує справу роззброєння та нерозповсюдження, в основі якої лежать міжнародні угоди. Без зобов'язальних угод і їх виконання не може бути миру. Який сигнал російська агресія надсилає іншим ядерним державам, які готові підписати міжнародні договори щодо роззброєння? Це слизький шлях", – написав Бренсон.

Мільярдер вважає, що "тривала російська агресія проти України позбавить стимулів тих, хто раніше був готовий скоротити арсенали зброї, оскільки припускає, що будь-яку угоду можна розірвати в односторонньому порядку".

"У багатьох відносинах міжнародне співробітництво поступилося місцем обмеженому націоналізму. Це реальна загроза верховенству закону, якої людство не бачило з часів темних днів, що призвели до Другої світової війни. Ця ситуація – не просто погана новина для України в цей момент гострої кризи; це погана новина для кожної нації, теперішньої та майбутньої, яка прагне захистити свій суверенітет", – пояснив він.

Бренсон наголосив, що "світ має підтримати Україну".

"Ми не маємо кидати країну, яка добровільно відмовилася від своєї ядерної зброї в обмін на мир і зараз перебуває на межі вторгнення тієї самої країни, яка переконала її зробити це", – заявив бізнесмен.

Бренсон не вперше підтримує Україну. 27 січня у статті "Мої думки про Україну та Росію" він закликав світових лідерів бізнесу об'єднатися та відстояти суверенітет України в умовах агресії з боку РФ.

"Для лідерів бізнесу настав момент зібратися і відстояти суверенітет України. Навіть якщо за це доведеться платити, всі ми маємо чітко дати зрозуміти, що одностороння агресія завжди неприйнятна і світова бізнес-спільнота підтримає весь спектр санкцій проти будь-якої держави, яка намагається порушити суверенітет іншої", – ідеться у публікації.

28 січня президент України Володимир Зеленський подякував Бренсону за підтримку.

Контекст:

Будапештський меморандум було підписано 5 грудня 1994 року. Згідно з документом, країни-підписанти – Великобританія, Росія та США – зобов'язалися бути гарантами незалежності, суверенітету та кордонів України, а також утримуватися від застосування проти України будь-якої зброї, не тільки ядерної. Крім того, підписанти обіцяли не чинити на Київ економічний тиск. Натомість Україна відмовилася від свого ядерного статусу. Під меморандумом поставили свої підписи тодішні президент України Леонід Кучма, президент РФ Борис Єльцин, президент США Білл Клінтон і прем'єр Великобританії Джон Мейджор.

Росія 2014 року порушила умови меморандуму, анексувавши Крим і розпочавши збройну агресію на Донбасі.

Глава МЗС РФ Сергій Лавров вважає, що Росія Будапештської угоди не порушила, оскільки не застосувала стосовно України ядерної зброї.

У січні 2021 року Зеленський заявив, що невиконання Будапештського меморандуму означає, що будь-які домовленості у світі "помножені на нуль".

15 лютого 2022 року колишні президенти України Леонід Кравчук, Леонід Кучма та Віктор Ющенко звернулися до Великобританії та США, які є країнами – підписантами Будапештського меморандуму, із вимогою довести, що документ "не був простим обманом". Експрезиденти наголосили, що якщо Україна зазнає поразки у разі нової атаки Росії, то жодна країна в майбутньому не відмовиться від ядерної зброї.

Наприкінці жовтня 2021 року американські ЗМІ повідомили, що Росія знову стягує війська до кордону з Україною. Пізніше про загрозу нового вторгнення РФ неодноразово заявляли і лідери західних країн.

Міністр оборони України Олексій Резніков наприкінці січня заявив, що, попри значне скупчення російських військ, не створено жодного ударного угруповання, необхідного для того, щоб перейти до наступу. 8 лютого він повідомив, що вздовж усього кордону з Україною з боку РФ, Білорусі та тимчасово окупованих територій перебуває 140 тис. військових, включно з повітряною та морською компонентами.

15 лютого міноборони РФ повідомило про часткове повернення військовослужбовців, які перебували біля кордонів України, до місць постійної дислокації.

Байден заявив 18 лютого, що має підстави вважати, що президент РФ Володимир Путін уже ухвалив рішення про вторгнення в Україну.