Бурба – країнам Заходу: Закрийте небо, ми швидше здобудемо перемогу! G

Бурба: Треба звертатися до громадян країн, бо з політиками нам не так просто порозумітися
Фото: Ростислав Гордон / Gordonua.com
Начальник Головного управління розвідки Міноборони України у 2016–2020 роках Василь Бурба в інтерв'ю засновникові інтернет-видання "ГОРДОН" Дмитру Гордону заявив, що Україна швидше здобуде перемогу над Росією, якщо над Україною буде створено безполітну зону.

"Наше керівництво просить: "Хлопці, дивіться, дуже добре допомагати та дивитися збоку. Але щодня їхні бомби падають на мирних мешканців. Умирають наші батьки, бабусі, дідусі та діти, найголовніше. Ви допомагаєте, дякую, але ми просимо зараз лише одного: закрийте небо! Закрийте небо, ми швидше здобудемо цю перемогу!" – сказав Бурба.

Він переконаний, що західні країни "можуть це зробити". Водночас, на думку колишнього керівника військової розвідки, ефективніше звертатися із закликом не до політиків, а до їхніх виборців, які чинитимуть тиск на політиків.

"Я дивлюся на виступи нашого президента, [іншого] керівництва нашої країни, [це переважно] звернення до політиків... Треба вже звертатися, мені здається, не до політиків. Треба звертатися до громадян країн, тому що з політиками нам не так просто порозумітися", – вважає Бурба.

Водночас він наголосив, що країни Заходи надають Україні дуже велику допомогу. Спочатку вони ділилися розвідувальною інформацією про підготовку вторгнення, потім почали надавати озброєння.

"Ми дуже вдячні їм за це. Звісно, є питання щодо швидкості ухвалення рішення. У перший день [вторгнення] ми не так сильно одержували від країн НАТО",– сказав колишній військовий розвідник.

Він повідомив, що озброєння постачають в Україну "у великій кількості" і через це закликав російських військовослужбовців не брати участі в бойових діях на території України.

"Хлопці, перестаньте, кидайте зброю, йдіть! Тікайте через Чернігів, через Чорнобиль, тікайте в Білорусь і Росію. Тому що ми тоді вас не врятуємо", – сказав Бурба.

Відео: В гостях у Гордона / YouTube

Контекст:

Уранці 24 лютого президент РФ Володимир Путін оголосив про вторгнення російських військ в Україну. Він заявив, що мета РФ – "демілітаризація та денацифікація України". Приблизно о 5.00 збройні сили РФ атакували Україну з півдня, півночі (зокрема з території Білорусі) і сходу. Вони почали обстрілювати українські позиції на Донбасі, завдали ракетно-бомбових ударів по низці аеродромів та інших військових об'єктах. 

Путін стверджує, що окупанти в Україні атакують лише військову інфраструктуру. Але вони з першої години вторгнення б'ють по цивільних об'єктах, заявив президент України Володимир Зеленський. Російські війська атакують житлові квартали, дитячі садки й лікарні. За даними української сторони, РФ застосовує в Україні реактивні системи залпового вогню, завдає авіаударів.

Дії російських окупаційних військ в Україні мають ознаки геноциду, наголосив Зеленський.

Точна кількість жертв російської агресії наразі невідома. 7 березня в управлінні верховного комісара ООН із прав людини заявили, що від 24 лютого жертвами російської агресії проти України стало щонайменше 406 мирних жителів, поранено 801. В організації зазначили, що реальні цифри значно вищі, оскільки з місць, де відбуваються інтенсивні бої, інформація надходить із запізненням і її ще треба підтвердити. 8 березня міністр оборони України Олексій Резніков підтвердив інформацію про більш ніж 400 убитих і понад 800 поранених мирних громадян.

Про втрати з-поміж українських військовослужбовців президент України Володимир Зеленський востаннє говорив 25 лютого – протягом першого дня війни, за його інформацією, загинуло 137 військовослужбовців.

Втрати російських окупантів, за даними Генштабу Збройних сил України на 8 березня, склали понад 12 тис. людей убитими, пораненими та полоненими. Росія офіційно визнала загибель 498 російських військовослужбовців, ще 1597, за твердженнями міністерства оборони РФ на 2 березня, дістали поранення.

Після масованих авіаобстрілів українських міст російськими військовослужбовцями Україна закликала західних союзників закрити небо над країною. 4 березня відбулася позачергова зустріч міністрів закордонних справ країн НАТО, у ній узяв участь глава МЗС України Дмитро Кулеба, він закликав Північноатлантичний альянс "діяти зараз". "Не дайте Путіну перетворити Україну на Сирію", – звернувся він до членів НАТО.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг після зустрічі сказав, що НАТО не погодиться на створення безполітної зони над Україною, оскільки не хоче поширювати війну за межі країни. "Єдиний спосіб забезпечити безполітну зону – скерувати винищувачі НАТО в повітряний простір України та забезпечувати безполітну зону, збиваючи російські літаки. Якби ми це зробили, це може спричинити повномасштабну війну в Європі, у яку буде залучено ще більше країн, і це призведе до ще більших страждань”, – сказав Столтенберг. Схожу заяву зробив і держсекретар США Ентоні Блінкен.

Зеленський розкритикував рішення Альянсу і назвав саміт "слабким" і "розсудливим". "Саміт, на якому видно, що не всі вважають боротьбу за свободу для Європи метою номер один. Усі розвідки країн НАТО чудово знають плани ворога. Вони також підтвердили, що Росія хоче продовжувати наступ... Знаючи, що нові удари та жертви неминучі, НАТО свідомо вирішив не закривати небо над Україною!" – обурився Зеленський.