"За три місяці підприємство змушене буде зупинити виробництво". "Камет-сталь" звернулася по підтримку до прем'єра

Комбінат і далі працюватиме на мінімально можливому рівні з метою збереження висококваліфікованого та досвідченого робочого колективу, зазначили в компанії
Фото: gmk.center

Металургійний комбінат "Камет-сталь" звернувся до прем'єр-міністра України Дениса Шмигаля із проханням про підтримку: через складнощі з логістикою та падіння світових цін на металопродукцію підприємство працює лише на третину потужності. Ресурсів підприємства вистачить лише на три місяці роботи, але, якщо не вжити заходів щодо стимулювання виробництва, комбінат зупинять. Про це йдеться у відкритому листі підприємства, який пресслужба поширила у ЗМІ 2 серпня.

Як написано в документі, станом на липень 2022 року потужності підприємства завантажені на третину. Основні причини – обмеженість експорту готової продукції через блокаду морських портів та низьку пропускну спроможність західних прикордонних переходів, а також високі логістичні витрати: залізничні тарифи зросли на 70% лише за останній місяць. Це збіглося із падінням світових цін на продукцію ГМК, що зробило український метал неконкурентним.

"Наразі комбінат і далі працюватиме на мінімально можливому рівні з метою збереження висококваліфікованого та досвідченого робочого колективу. Однак якщо в найкоротший період не вжити необхідних заходів щодо збереження виробничого потенціалу, то за три місяці підприємство втратить накопичені ресурси і змушене буде законсервувати виробництво", – попередили на комбінаті.

Серед необхідних заходів, які пропонує "Камет-сталь" на період війни й післявоєнний період, – знизити залізничний тариф для вантажів комбінату (метал, руда, вугілля, кокс тощо) на 75% від поточного рівня, розблокувати експорт українського металу через морські порти, а також скасувати екологічні податки та ренту на ЗРС, яка фактично лягає тягарем на собівартість виробництва металургійних комбінатів.

"Вжиття таких заходів допоможе "Камет-сталі" наростити виробництво, відновити позиції на експортних ринках, зберегти робочі місця і сформувати ресурси для підтримки місцевих громад та сектору оборони України", – резюмують у листі.

Контекст:

Обсяги українського експорту у другому кварталі 2022 року становили $8,782 млрд, це на 45,8% менше, ніж за такий самий період минулого року, у фізичних обсягах скорочення квартального експорту становило 55,6%.

Із початком повномасштабного вторгнення Росії на територію України значно скоротили експорт своєї продукції через блокаду морських портів, зокрема, металургійні компанії.

За перше півріччя загалом експорт із України впав на 55,6%, а виторг від нього – на 23,7%, на початку липня писав заступник міністра економіки України Тарас Качка. Причини – блокування портів та ускладнення логістики, через що собівартість української продукції зросла в рази. Через логістичні проблеми великі промислові підприємства скорочують або зупиняють виробництво: феросплавні підприємства працюють на 20% встановленої потужності, частина українських ГЗК також зупинила роботу.

Заступник голови Нацбанку Сергій Ніколайчук заявив, що українці мають бути готові до "складних сценаріїв", оскільки економічна ситуація в Україні погіршується. За його словами, прогноз НБУ, який передбачає падіння ВВП цього року на третину та інфляцію більш ніж у 30%, "відверто оптимістичний".