Данілов: Депутати можуть зібратися, проголосувати за бог знає що і не нести відповідальності. Це не вкладається в жодну логіку
Колишній голова Конституційного Суду України Станіслав Шевчук, коментуючи рішення Ради національної безпеки щодо ратифікації Харківських угод, зазначив, що згідно з Конституцією, народних депутатів не можна притягнути до кримінальної відповідальності за голосування в парламенті, якщо воно відбувалося за їхнім переконанням. Секретар РНБО Олексій Данілов заявив, що кожен має відповідати за свої вчинки.
Секретар Ради національної безпеки і оборони Олексій Данілов заявив, що не може погодитися з нормою про те, що нардепів не можна притягнути до кримінальної відповідальності за голосування в парламенті.
Про це він сказав увечері 12 березня в ефірі програми "Свобода слова Савіка Шустера", яку транслювали на каналі "Україна" і YouTube-каналі Shuster online.
"Коли мені закидають, що депутати не мають ні за що нести відповідальності, я не можу погодитися. Тому що ці депутати можуть зібратися проголосувати за бог знає що і не нести відповідальності за це. Це навіть не вкладається в жодну логіку. Я чітко розумію ст. 80 Конституції, про яку вони сьогодні кажуть, і багато інших речей. Але наслідки ми сьогодні відчуваємо на собі. І ми не можемо залишити все це без з'ясування обставин: як це сталося, чому сталося", – сказав він під час обговорення питання про відповідальність парламентаріїв за ратифікацію Харківських угод.
Данілов підкреслив, що "кожен має відповідати за свої вчинки".
"За Конституцією ми всі з вами рівні. Немає значення: є у мене мандат чи ні", – додав секретар РНБО.
Харківські угоди у 2010 році підписали тодішні президенти України та Росії Віктор Янукович і Дмитро Медведєв. Ратифікацію Харківських угод 27 квітня 2010 року супроводжували бійка в парламенті, димові шашки і кидання яєць у президію. У січні 2021 року Януковича Держбюро розслідувань через підписання документа повідомило про підозру у зраді.
Згідно з угодами, Україна одержувала знижку на газ у розмірі 30% в обмін на пролонгацію перебування Чорноморського флоту Росії на території України із 2017-го до 2042 року. Як пояснювали у ДБР, фактично жодної знижки не було, оскільки за рік до цього Росія збільшила ціну на газ удвічі. Підписавши угоду під приводом одержання знижки на газ, Янукович штучно створив передумови до збільшення чисельності військ РФ та умови їх перебування на території України, підкреслювали в Офісі генпрокурора.
11 березня Рада національної безпеки і оборони доручила Службі безпеки України перевірити обставини ратифікації Харківських угод. СБУ відкрила кримінальне провадження за статтею про держзраду.
Згідно зі ст. 80 Конституції України, народні депутати не несуть юридичної відповідальності за результати голосування або висловлювання в парламенті та його органах, за винятком відповідальності за образу чи наклеп. Колишній голова Конституційного Суду України Станіслав Шевчук після оголошення про рішення РНБО щодо Харківських угод згадував про цю норму.
Він пояснив, що якщо той чи інший парламентар, наприклад, керувався думкою, що "знижка на газ – це добре для народу України", то кримінальна відповідальність для нього через це настати не може.
Росія окупувала Крим після незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна і більшість країн світу. Наразі між материковою Україною і Кримом діє контрольно-пропускний режим, а Київ де-факто не контролює півострова.
Після окупації Криму РФ денонсувала Харківські угоди.