"Держава-терорист буде робити все, щоб виправдати себе через спорт". Зеленський хоче, щоб Росія не мала "жодного доступу" до Олімпіади

Зеленський погоджується з тезою про необхідність захистити олімпійський рух від російської пропаганди
Фото: president.gov.ua

Росія може спробувати використати Олімпіаду 2024 у Парижі з пропагандистською метою, щоб обілити себе, попередив 20 квітня у вечірньому відеозверненні президент України Володимир Зеленський. Відео його виступу опублікувала в YouTube пресслужба Офісу президента України.

"Сьогодні зустрівся з мером Парижа пані Анн Ідальго. Мав честь вручити їй спеціальну відзнаку України для столиці Франції, відзнаку міста-рятівника. Париж став одним із найбільших центрів сили для України в Європі – у всіх сенсах", – наголосив Зеленський.

Глава держави подякував усім французам, усім парижанам і президенту Франції Еммануелю Макрону за незмінну увагу до України і за лідерство.

"А особливо хочу відзначити абсолютно принципову і таку співзвучну українській позицію пані мера Парижа щодо захисту олімпійського руху від російської ідеологізації, від пропаганди", – наголосив український лідер.

За його словами, очевидно, що "держава-терорист буде робити все, щоб виправдати себе через спорт" або щоб використати міжнародний олімпійський рух на підтримку своєї агресії.

"Саме тому важливо, щоб, поки триває агресія, російська держава не мала жодного доступу до спортивних та олімпійських майданчиків. Зокрема, до паризького майданчика – саме це місто прийматиме Олімпіаду 2024 року", – нагадав український президент

За його словами, Ідальго 20 квітня у Києві ще раз підтвердила, що не бачить місця для представників держави-агресора в Парижі, поки триває російська агресія в Україні.

"Це чіткий, важливий сигнал, дякую за нього. Було б добре, щоб саме такі сигнали чули у Міжнародному олімпійському комітеті, де поки що, на жаль, особиста вигода окремих бюрократів домінує над олімпійськими принципами", – резюмував Зеленський.

Контекст:

Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року, зокрема з території Білорусі. У зв'язку із цим 28 лютого виконавча рада МОК рекомендувала усунути спортсменів РФ та Білорусі від усіх міжнародних змагань, а також не запрошувати на заходи чиновників із цих країн.

25 січня 2023 року МОК виступив із заявою, у якій зазначив, що санкції проти Росії та Білорусі як держав залишаються чинними і на жодних змаганнях не може бути показано ідентифікаторів цих країн, таких як прапор або гімн. Однак у МОК вирішили додатково вивчити можливість участі окремих спортсменів із РФ та Білорусі у змаганнях за суворих умов.

Зеленський після цього запросив голову МОК Томаса Баха в Бахмут Донецької області, "щоб він побачив на власні очі, що нейтральності не існує". Зеленський 24 січня під час телефонної розмови із Макроном підкреслив, що "спортсменам із Росії не місце на Олімпійських іграх у Парижі", а 29 січня написав французькому лідеру листа на цю саму тему.

31 січня у МОК заявили, що затверджені санкції проти російських та білоруських спортсменів не підлягають перегляду.

У лютому понад 30 країн, включно із Грецією країною народження Олімпійських ігор та Францією, яка приймає їх 2024 року, підтримали заборону на участь росіян та білорусів в Олімпійських іграх.

22 березня Бах заявив, що Олімпійські ігри та Міжнародний олімпійський комітет не можуть бути "арбітрами у політичних суперечках". Він підкреслив, що Ігри мають триматися подалі від політики, інакше вони "втратять свою об'єднавчу силу". На думку Баха, "якщо політика вирішує, хто може брати участь у змаганнях, тоді спорт і спортсмени стають інструментами політики".

30 березня міністр Кабміну України Олег Немчінов заявив, що українським спортсменам не можна буде змагатися на турнірах, де буде представлено атлетів із Росії або Білорусі. Це рішення уряду поширюється на всі змагання, включно з відбірковими стартами на Олімпіаду 2024 року.