Десятки тисяч дітей в ОРДЛО ризикують залишитись без громадянства – правозахисники
Принаймні 200 тис. дітей, що народилися на окупованих територіях, не мають українських свідоцтв про народження державного зразка. Про це повідомляє у Facebook некомерційна організація "Право на захист", яка надає правову підтримку переселенцям та біженцям.
"Принаймні 200 тис. дітей, які народилися на тимчасово окупованих територіях Криму, Донеччини та Луганщини і є громадянами України, не мають свідоцтв про народження державного зразка", – повідомили у фонді. Ця кількість базується на оцінці управління верховного комісара ООН у справах біженців, отриманій, зі свого боку, на підставі даних Мін'юсту про кількість виданих за спрощеною судовою процедурою свідоцтв про народження та доступних у відкритих джерелах даних щодо кількості народжень на Донбасі та у Криму.
Як зазначають правозахисники, проблема отримання свідоцтв про народження дітей на окупованих територіях є однією з найгостріших. Діти, що народилися в окупації у Криму та ОРДЛО, – громадяни України та мають отримати належні документи.
Зазначено, що ці діти не мають змоги скористатися адміністративними, соціальними, освітніми, медичними та іншими послугами.
"72 тис. – оцінна кількість дітей, які народилися на тимчасово окупованій території Донецької та Луганської областей із 2015 року та не отримали свідоцтва про народження українського зразка. Усі вони знаходяться під ризиком залишитися без громадянства", – додали правозахисники.
Контекст:
Одразу після анексії Криму у 2014 році Росія розпочала збройну агресію на сході України. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України з одного боку і російською армією та підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, попри оприлюднені Україною факти і докази. За даними ООН, за час конфлікту загинуло приблизно 13 тис. людей.
Улітку 2021 року окупанти обмежили виїзд з ОРДО для дітей віком від 14 років на підставі українського свідоцтва про народження. Їх змушували після досягнення 14-річчя отримувати місцеві фейкові "документи", а також громадянство Росії, повідомило Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій.
Секретар Ради національної безпеки і оборони Олексій Данілов у липні казав, що на тимчасово окупованих територіях Луганської та Донецької областей російські паспорти отримало 630 тис. осіб.