Для 15-20% українців перемога у війні – це тризуб на Кремлі – соціолог
За його словами, цифри свідчать про те, що Україна не бачить іншого варіанта, окрім перемоги. І лише завдяки перемозі українці можуть вижити. Другий момент, зазначив соціолог, полягає у психології.
"Якщо не вірити у перемогу, то, вибачте, навіщо воювати? Навіщо тоді ці смерті, навіщо хлопці гинуть? Якщо так, то треба сказати владі: ми, народ України, ми за мир, ми хочемо під російську юрисдикцію, будемо губернією Росії, давайте складемо зброю, тому що ми не віримо у нашу перемогу", – сказав він.
Однак Антипович зазначив, що цього "немає і не буде", а Україна б'ється, бо "іншого не дано". За його словами, українське суспільство готове воювати "стільки, скільки потрібно – до кінця, до перемоги". Водночас спочатку більшість українців вірила, що війну завершать за місяць або за кілька тижнів. Тепер, повідомив соціолог, українці говорять про пів року, проте є й люди, які говорять про два роки і більше, але "у будь-якому разі йдеться про перемогу".
За опитуваннями зрозуміло, заявив Антипович, що перемога у війні для українців є різною.
"Для когось перемога – це тризуб на Кремлі... Десь 15–20%. Але для абсолютної більшості українців, для 50–60% – це все-таки відновлення територіальної цілісності України у кордонах 1991 року. Тобто якщо ми говоримо про якісь компроміси, наприклад, що в результаті якихось торгів на переговорах ми віддамо "ЛДНР" чи Крим, адже будь-яка війна все одно завершується переговорами, – то є дуже невелика частинка суспільства, яка буде на це готова", – сказав він.
Водночас якщо до цього варіанту закликатиме влада України, то, за словами Антиповича, ця частка українців зросте, проте більшість однаково говоритиме про те, що Україна не відвоювала своєї території. Тому, зазначив соціолог, можна говорити, що перемога, яка має влаштувати всіх українців, – це відновлення кордонів 1991 року.
На запитання, що було б, якби влада намагалася нав'язати українцям компроміс у вигляді завершення воєнних дій, але не на тих умовах, за які виступає більшість населення України, Антипович відповів, що цю владу "просто знесли б".
"Українське суспільство зараз чітко розуміє, що будь-який компроміс штибу "давайте ми віддамо Росії територію" є неприйнятним, тому що Росії ніхто не вірить, росіянам ніхто не вірить. Зупинитися на лінії фронту, підписати "Мінськ-3" чи "Мінськ-5" означає відразу починати готуватися до наступної війни. І це питання: "Та що ж ви робите?" – перекинеться на українську владу", – сказав він.
На думку соціолога, на цей компроміс українське суспільство не готове.
"Готові підтримати такий компроміс заледве кілька відсотків українців. Але, вибачте, більшість тоді рознесе всю вулицю Банкову. Ми в такому разі просто поміняємо президента і підемо далі в наступ. Тобто такий компроміс навіть фізично не можна буде реалізувати", – заявив Антипович.
Контекст:
Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну 24 лютого. У квітні росіян вигнали із північних областей, зараз бої тривають на сході й півдні країни. Наприкінці серпня – на початку вересня українські військові розпочали контрнаступ на півдні і сході країни. Звільнено тисячі квадратних кілометрів території України.
З урахуванням території, яку Росія захопила у 2014 році, під окупацією наразі Крим, частина Луганської, Донецької, Херсонської, Харківської, Запорізької та Миколаївської областей України.