До енергоблоків окупованої ЗАЕС під'єднують мобільні котельні, щоб не дати замерзнути критичним системам – МАГАТЕ
"Енергетична інфраструктура України стикається з безпрецедентними викликами внаслідок війни й посеред зими", – сказав гендиректор агентства Рафаель Гроссі.
Зокрема, команда МАГАТЕ на ЗАЕС 13 грудня повідомила, що станція втратила зв'язок із резервною лінією електропередавання на 330 кВ, яка з'єднує АЕС з електромережею. Поки незрозуміло, що спричинило вимкнення. ЗАЕС і далі отримує електроенергію, необхідну для основних функцій безпеки, від магістральної зовнішньої лінії електропередавання на 750 кВ.
"На станції тривають роботи з випробування та введення в експлуатацію мобільних котелень на дизельному паливі, які мають запобігти замерзанню критичних систем ЗАЕС у зимовий період і забезпечити обігрів робочого середовища для її персоналу", – ідеться в повідомленні.
Там уточнили, що мобільні дизельні котельні потужністю 1–3 МВт уже встановили й вони працюють на одному з енергоблоків, ще кілька розміщено в інших місцях на майданчику станції.
Водночас ЗАЕС має 20 стаціонарних аварійних дизель-генераторів. Вони наразі в режимі очікування й можуть забезпечити станцію електроенергією, якщо АЕС знову буде повністю від'єднано від зовнішньої мережі. Однак про всяк випадок розгортають і мобільні дизельні генератори.
Контекст:
На початку березня найбільша атомна станція Європи – ЗАЕС – опинилася під окупацією російських військових і відтоді працює під їхнім контролем. Із серпня окупанти регулярно обстрілювали ЗАЕС та Енергодар, у зв'язку з чим станцію кілька разів повністю від'єднували від енергомережі. В "Енергоатомі" вважають, що Росія хоче перепід'єднати ЗАЕС до російської енергосистеми.
Периметр навколо станції заміновано, періодично на цих мінах підриваються дикі тварини. На саму станцію окупанти завозили зброю й військову техніку, використовуючи її як військову базу, неодноразово повідомляли в "Енергоатомі".
З 1 вересня на ЗАЕС перебувають співробітники МАГАТЕ з постійною місією.
Президент НАЕК "Енергоатом" Петро Котін заявив 27 листопада, що є ознаки того, що російські загарбники, "можливо, збираються покинути ЗАЕС".
2 грудня Гроссі повідомив, що сподівається досягти домовленості з Росією та Україною щодо створення захисної зони на станції.
У МЗС РФ заявили 6 грудня, що про виведення ЗАЕС з-під контролю РФ "не може бути й мови".