Донька затриманого у Греції ветерана АТО: Батьки їхали відпочити, надихнутися красою. Замість цього батько опинився у в'язниці
Затримання у Греції громадянина України, ветерана АТО Олександра Радкевича за ймовірне скоєння воєнних злочинів під час подій у січні 1991 року в Литві стало для його сім'ї цілковитою несподіванкою. Про це сказала в інтерв'ю "Обозревателю" 22 жовтня донька ветерана Марія.
Радкевич із дружиною й онуком їхали на фестиваль народного танцю у Грецію на острів Тасос.
"Мій син танцює, але він не брав участі у фестивалі, збирається в наступному році. Мої рідні просто їхали підтримати наших українців і трохи відпочити. Їхали автобусом за позитивними емоціями, подивитися, як живуть люди, надихнутися красою, природою. Замість цього батько опинився у в'язниці", – розповіла Марія.
За її словами, Олександр Радкевич зараз перебуває у слідчому ізоляторі в місті Комотіні.
"Через адвоката, через консула ми дізнаємося, як він себе почуває, чи все гаразд – наскільки це можливо. Іноді батько нам дзвонить із автомата в ізоляторі, але ми, звичайно, самі дзвонити йому не можемо", – зазначила жінка.
Також Марія розповіла, як 2014 року в зону проведення антитерористичної операції на Донбасі вирушив служити її чоловік. Олександр Радкевич тоді з волонтерами з'їздив до нього й інших воїнів передати потрібні речі.
"Так він став постійно їздити на Донбас, а потім вирішив піти служити. У 2015 році, коли зять демобілізувався, Олександр Радкевич вирушив в армію. Батько тоді сказав: "Ну все, вдома є господар, тепер я можу спокійно йти. Тато був помічником начальника розвідки розвідувального відділення управління, служив у 54-й ОМПБр. Подробиць служби не розповідав – він дуже беріг нас", – згадала Марія.
Контекст:
Радкевича затримали у Греції 14 вересня цього року. У Литві його заочно засудили за "так званою справою 13 січня".
У ніч на 13 січня 1991 року радянські військовослужбовці та спецпідрозділи силових органів захопили Вільнюську телевежу і будівлю Литовського радіо. Це сталося за рік після того, як республіка оголосила про відновлення своєї незалежності від СРСР. У подіях у Вільнюсі загинуло 14 осіб, понад 1 тис. беззбройних людей постраждали.
Радкевич на початку 1991 року служив у 107-й мотострілецькій дивізії Збройних сил СРСР. 11 січня цього самого року його призначили водієм-механіком танка, який був поряд із Будинком друку у Вільнюсі, стверджувала журналістка та волонтерка Ольга Решетилова.
Вільнюський окружний суд у березні 2019 року оголосив вирок у цій справі. Суд заочно засудив колишнього міністра оборони СРСР Дмитра Язова до 10 років позбавлення волі, а колишнього офіцера КДБ Михайла Головатова – до 12 років в'язниці за воєнні злочини та злочини проти людяності.