"Дасть змогу відстежувати тих, хто потрапив у полон". Червоний Хрест розпочав реєстрацію захисників Маріуполя, евакуйованих з "Азовсталі"

Реєстрацію евакуйованих українських військових розпочали 17 травня
Фото: ЕРА

Міжнародний комітет Червоного Хреста розпочав реєстрацію захисників Маріуполя, евакуйованих із заводу "Азовсталь". Про це 19 травня повідомила пресслужба організації.

Як зазначили в МКЧХ, реєстрацію українських військових розпочали 17 травня на прохання сторін конфлікту, і наразі у списках значаться вже "сотні військовополонених із заводу "Азовсталь".

Цей процес передбачає заповнення анкети із зазначенням особистих даних, таких як ім'я, дата народження і найближчий родич.

"Ця інформація дасть змогу МКЧХ відстежувати тих, хто потрапив у полон, і допомагати їм підтримувати зв'язок зі своїми сім'ями", – пояснили в організації.

У Червоному Хресті наголосили, що згідно з мандатом, наданим Женевськими конвенціями 1949 року, представники організації повинні мати негайний доступ до всіх військовополонених у всіх місцях їх утримання. Вони мають право проводити з військовополоненими бесіди без свідків. Обмежувати частоту і тривалість таких розмов заборонено.

Також у МКЧХ уточнили, що не займаються транспортуванням військовополонених у місця їх утримання.

Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)

Контекст:

10 травня віцепрем'єр-міністерка – міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук повідомила, що на заводі "Азовсталь" – останньому об'єкті, який у Маріуполі утримують українські військові, – залишається понад 1 тис. українських військовослужбовців, серед них сотні поранених.

Захисники Маріуполя просили евакуювати тих, хто перебуває на "Азовсталі", застосувавши до них процедуру extraction (переміщення до третьої країни), яка гарантує, що до кінця війни вони не повернуться до України. Проте Росія, за словами української влади, відмовилася від цієї процедури.

Генеральний штаб ЗСУ повідомив пізно ввечері 16 травня, що з "Азовсталі" евакуювали 264 українських військовослужбовців, зокрема 53 тяжкопоранених. Їх перевезли до Новоазовська та Оленівки, які розташовані на території, підконтрольній бойовикам "ДНР". У Генштабі ЗСУ та Міноборони України повідомили, що евакуйованих захисників Маріуполя планують обміняти.

У ніч проти 17 травня президент України Володимир Зеленський заявив про початок операції з порятунку захисників Маріуполя. За його словами, вона "потребує делікатності та часу".

Удень 17 травня Верещук повідомила, що гуманітарна операція з порятунку українських військових триває. На "Азовсталі" залишаються військовослужбовці. У Міноборони заявили, що не називатимуть їх кількості до завершення операції.

У міжнародній правозахисній організації Amnesty International 18 травня попередили, що серйозно стурбовані долею захисників "Азовсталі".