Дуда – Зеленському: Коли переможете Росію і росіяни приповзуть на колінах підписувати мир, ведіть їх у Переяслав

Дуда вірить, що Україна переможе ворога, і просить Зеленського символічно підписувати договір після закінчення війни у Переяславі
Фото: president.gov.ua (архів)
Президент Польщі Анджей Дуда запропонував президенту України Володимирові Зеленському прийняти майбутню капітуляцію Росії у Переяславі Київської області, де у січні 1654 року гетьман Богдан Хмельницький присягнув московському царю. Про це Дуда розповів 31 січня під час робочого візиту до Латвії, повідомило Wprost.

"Я кажу: Володимире, дивлячись на нашу історію, як розійшлися колись ці шляхи, дуже тебе прошу: коли ви переможете Росію, коли росіяни приповзуть сюди на колінах підписувати мир, ведіть їх до Переяслава. Нехай вони підпишуть із вами мир там, нехай перекреслять усі ті роки радянського та російського впливу, і цю неволю з часів царату донедавна, від якої ви зараз знову захищаєтеся", – переказав польський лідер своє звернення до президента України.

За словами Дуди, він глибоко вірить, що завдяки спільній підтримці союзників, включно з "колишніми народами Речі Посполитої", українці переможуть противника, "який знову, на жаль, виявився ненависним ворогом".

"На жаль" я кажу тому, що ми всі хотіли б мати можливість жити з Росією, з росіянами у мирі, мати можливість вільно розвиватися, торгувати, будувати своє життя та процвітання разом. На жаль, як бачите, це неможливо, тому що вони нападають, грабують, вбивають, хочуть відібрати свободу", – наголосив він.

Контекст:

У січні 1654 року у Переяславі відбулися збори представників запорізького козацтва на чолі з гетьманом Богданом Хмельницьким, на яких ухвалили рішення про об'єднання Гетьманщини з Російським царством. Хмельницький уклав "військовий союз" із Російським (Московським) царством і присягнув цареві.

Ювілей цієї події у 50-х роках ХХ сторіччя широко використовувала радянська пропаганда як "300-річчя об'єднання України з Росією".

У липні 2022 року в Переяславі демонтували пам'ятник, присвячений 300-річчю возз'єднання України з Росією.