"Дуже дивно". В ОПУ вважають, що за дві години перебування на ЗАЕС місія МАГАТЕ могла лише послухати "дивні казки" від представника "Росатому"
Таку думку в ефірі національного телемарафону, який транслювали в YouTube каналу "Рада", висловив радник глави Офісу президента України (ОПУ) Михайло Подоляк.
"Це має дуже дивний вигляд, на мою думку... Українська сторона вважає, що коли місія такого рівня... Це передусім інженерна, ядерно-фізична місія, яка приїхала не просто подивитися на територію їдальні або деяких інших залів, а має конкретні алгоритми вивчення того, що відбувається саме з механізмом управління такою складною інфраструктурою, якою є АЕС", – сказав Подоляк.
Він зазначив, що за час візиту на ЗАЕС місія мала з'ясувати, чи є на станції загрози для контурної безпеки, радіаційна, ядерна небезпека, а також визначити, "у якому взагалі стані реактор".
"Тому дивно, що всього дві години. Але МАГАТЕ каже, що залишить там певну кількість своїх членів на постійне перебування... Але ще раз, дві години ще й за умови, що навколо крутяться росіяни, які розповідають, що тут щось прилетіло, там яблуко впало тощо. Мені здається, що з тих двох із половиною годин, які комісія перебувала на станції в повному складі, можна було тільки послухати дивні казки у виконанні представника "Росатому". Не більше того", – резюмував Подоляк.
За словами президента Володимира Зеленського, Україна зробила все, щоб місія МАГАТЕ на ЗАЕС відбулася, але погано, що окупанти намагаються перетворити її на безплідну екскурсію.
Зеленський розповів, що російські окупанти не пустили на ЗАЕС разом із місією МАГАТЕ незалежні ЗМІ, а агентство їх не захистило.
Війна Росії проти України. Головне (оновлюють)
Контекст:
На початку березня Запорізька АЕС опинилася під окупацією російських військових і працює під їхнім контролем.
Із серпня окупанти регулярно обстрілюють ЗАЕС та Енергодар, звинувачуючи в обстрілах Україну. 25 серпня через обстріли з боку окупантів уперше в історії Запорізька АЕС виявилася повністю від'єднаною від енергомережі.
Російські війська розмістили на ЗАЕС, зокрема в машинному залі одного з реакторів, військову техніку, але неодноразово заперечували це, незважаючи на наявність відео і фото. Окупанти також відмовилися від пропозицій демілітаризувати Запорізьку АЕС, які висували як на засіданнях Ради Безпеки ООН, присвячених ситуації на ЗАЕС, так і особисто генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш.
Місія МАГАТЕ під керівництвом гендиректора агентства Рафаеля Гроссі прибула на ЗАЕС удень 1 вересня. Гроссі заявив, що делегація побачила на ЗАЕС "головні речі". Ближче до вечора глава МАГАТЕ і більшість членів делегації покинули ЗАЕС, на станції до 3 вересня залишилося п'ятеро представників місії.