Джонсон пропонує Україні створити альянс, альтернативний Євпропейському союзу – ЗМІ

Corriere Della Sera: Джонсон пропонує альтернативу ЄС, яка збере країни, об'єднані недовірою до Брюсселя
Фото: ЕРА
Прем'єр-міністр Великобританії Борис Джонсон запропонував президенту України Володимирові Зеленському план створення альянсу поза Європейським союзом, про це 26 травня з посиланням на власні джерела написала Corriere Della Sera.

До нього, окрім Великобританії та України, можуть увійти Польща, Естонія, Латвія, Литва, а на пізніших етапах – Туреччина.

Як кажуть джерела видання, Джонсон уперше презентував цю ідею під час візиту до Києва 9 квітня, і зараз перемовини тривають. Він пропонує альтернативу ЄС, яка збере країни, "об'єднані недовірою до Брюсселя, а також відповіддю Німеччини на воєнну агресію Росії в Україні", пише газета.

Джонсон вважає, що це має бути "союз держав, які ревно ставляться до свого національного суверенітету, ліберальних в економіці і максимально непримиренних до воєнної загрози Москви".  

Як стверджує видання, Київ не зайняв активної позиції в перемовинах, але й не відкинув цієї ідеї. Імовірно, Зеленський чекає на європейський саміт 23 червня, коли лідерам 27 країн запропонують вирішити, чи нададуть Україні статус кандидата, і розпочнуть офіційні переговори щодо вступу в ЄС.

У разі "туманної відповіді", як ідеться у статті, Зеленський серйозніше поставиться до пропозиції Джонсона.

Газета також не відкидає, що інформацію про перемовини оприлюднили саме для того, щоб чинити тиск на лідерів ЄС напередодні червневих рішень. У будь-якому разі вона констатує лінію розлому між країнами, які найрішучіше допомагають Україні, передусім Великобританією та Польщею, і тими, які роблять це "цинічніше й вагаючись", пише газета.

Контекст:

28 лютого, після початку масштабного вторгнення Росії, Україна подала заявку на вступ до Європейського союзу. Президент України Володимир Зеленський заявив, що в умовах, що склалися, розраховує на приєднання до блоку за спеціальною процедурою.

Європейський парламент підтримав надання Україні статусу кандидата на вступ у ЄС. Згодом відбувся неформальний саміт лідерів ЄС, на якому ухвалили рішення, яке, як вважають у МЗС України, свідчить про те, що Україна буде членом ЄС.

Опитувальник, необхідний для визначення готовності держави, яка подала заявку на членство в ЄС, розпочинати перемовини про вступ, Зеленському під час візиту до Києва 8 квітня передала глава Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн. За 10 днів Україна передала відповіді на першу частину опитувальника. 9 травня Зеленський повідомив, що Україна підготувала другу частину.

Засідання Європейської ради, на якому ухвалюватимуть рішення про статус України, відбудеться в червні. Україна розраховує дістати позитивну відповідь щодо статусу кандидата у члени ЄС, зазначив президент.