Ердоган на зустрічі із Зеленським підтвердив підтримку територіальної цілісності України і невизнання анексії Криму
"Туреччина потужно захищає територіальну цілісність і суверенітет України. Ми ще раз підтвердили невизнання незаконної анексії Криму", – сказав він на пресконференції після зустрічі, трансляцію вели на сторінці Офісу президента України у Facebook.
Ердоган висловив підтримку Кримській платформі, створення якої ініціювала Україна.
"Наша основна мета – збереження Чорного моря як моря миру, спокою і стабільності. Ми ні в якому разі не бажаємо підвищення градуса і тиску у нашому регіоні під будь-яким виглядом. Сьогодні ми з моїм колегою обмінялися думками про ситуацію на сході України. Ми переконані, ми віримо, що ситуацію необхідно вирішувати в мирний спосіб у рамках міжнародного законодавства, щоб зберігалася територіальна цілісність [України]", – додав президент Туреччини.
Він заявив про необхідність якомога швидше зупинити ескалацію на сході України.
"Ми хочемо, щоб було знижено напругу на Донбасі й у рамках виконання умов Мінських домовленостей встановилося перемир'я. Ми готові надавати будь-яку підтримку у цьому питанні", – сказав Ердоган.
Контекст:
Зеленський із дружиною Оленою прибув до Туреччини сьогодні вранці. Його зустріч з Ердоганом відбувалася в закритому для журналістів режимі та тривала майже три години, серед тем їхньої розмови – ситуація на Донбасі, двостороннє співробітництво.
Візит Зеленського в Туреччину відбувається на тлі ескалації ситуації на Донбасі та стягування російських військ до кордону України. Напередодні поїздки президент РФ Володимир Путін зателефонував Ердогану. Говорили, зокрема, про ситуацію на Донбасі.
1 квітня в Офісі президента України повідомили, що від початку 2021 року російсько-окупаційні війська на Донбасі порушили режим припинення вогню понад 570 разів. Президент України Володимир Зеленський розповів 6 квітня, що від початку дії липневого перемир'я на Донбасі загинуло 28 українських військовослужбовців, із них 23 – від початку цього року.
Наприкінці березня – на початку квітня ЗМІ і очевидці почали публікувати відеодокази, що Росія активно перекидає військову техніку в Крим через Керченський міст і стягує війська до кордону з Україною (за оцінками американських чиновників, РФ могла перекинути до кордону приблизно 4 тис. військовослужбовців).
30 березня головнокомандувач Збройних сил України Руслан Хомчак підтвердив, що РФ нарощує війська поблизу кордону з Україною на півдні, сході та півночі: у Брянській, Воронезькій областях, а також в окупованому Криму, що "створює загрозу воєнній безпеці держави". Українська розвідка заявляла, що Росія хоче розширити військову присутність на підконтрольній бойовикам "ДНР" і "ЛНР" території за допомогою введення регулярних підрозділів збройних сил РФ, і не відкинула спроби просування російських військ углиб території України.
За словами міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби, нинішня ескалація з боку РФ на Донбасі є системною і наймасштабнішою протягом останніх років.
2 квітня відбулася перша розмова Зеленського і президента США Джо Байдена, вона стосувався передусім ескалації ситуації на Донбасі. У Білому домі заявляли, що Байден "підтвердив непохитну підтримку США суверенітету і територіальної цілісності України перед обличчям агресії Росії, що триває на Донбасі й у Криму".
У МЗС Туреччини 9 квітня повідомили, що США скерують два військові кораблі в Чорне море відповідно до Конвенції Монтре, вони залишаться в Чорному морі до 4 травня.
Туреччина не визнає окупації Криму РФ і висловлює підтримку територіальної цілісності України.