Ердоган заявив, що Україна і РФ близькі до згоди щодо чотирьох із шести пунктів мирного договору. Кулеба спростував – із Росією жодного консенсусу немає
Про це 24 березня на пресконференції після саміту НАТО у Брюсселі (Бельгія) заявив глава турецької держави Реджеп Ердоган, повідомляють на сайті президента Туреччини.
"Ми продовжимо переговори і з паном [президентом РФ Володимиром] Путіним, і з паном [президентом України Володимиром] Зеленським. Усі наші зусилля спрямовано на створення атмосфери миру, зближуючи двох лідерів, – зазначив Ердоган. – Як відомо, щодо таких питань, як НАТО, роззброєння, колективна безпека та використання російської мови як офіційної в роботах із технічної інфраструктури майже є консенсус під час поточного процесу в Білорусі".
Водночас немає консенсусу щодо Криму та Донбасу, наголосив президент Туреччини.
"Є питання Криму та Донбасу, на яке Україна не може погодитися. Я думаю, що пан Зеленський продемонстрував мудре керівництво з розумінням винести це питання на референдум, сказавши: "Це рішення має ухвалити весь український народ", – наголосив Ердоган.
На слова президента Туреччини відреагував глава МЗС Дмитро Кулеба. У коментарі "Українській правді" він подякував Анкарі та особисто Ердогану "за політичну та гуманітарну допомогу, а також дипломатичні зусилля задля припинення війни", але закликав "об'єктивно оцінювати ситуацію".
"Немає жодного консенсусу з Росією щодо згаданих президентом Туреччини чотирьох пунктів. Зокрема, єдиною державною мовою в Україні є і буде українська, – вказав Кулеба. – Та й загалом класифікація ключових тем переговорів на чотири або іншу кількість пунктів є некоректною. У підгрупах делегацій одночасно обговорюється багато різних питань".
За словами глави МЗС України, "переговорний процес іде надзвичайно важко".
"Українська делегація зайняла сильну позицію і від своїх вимог не відмовляється. Ми наполягаємо насамперед на припиненні вогню, гарантіях безпеки та територіальній цілісності України", – розповів Кулеба.
Він зазначив, що Україна "буде продовжувати діалог із Туреччиною та всіма іншими зацікавленими сторонами, аби відновити мир на українській землі".
"Сподіваємося, що Туреччина як друг і стратегічний партнер України буде також продовжувати підтримку на всіх треках", – резюмував Кулеба.
Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)
Контекст:
Повномасштабне вторгнення Росії в Україну розпочалося 24 лютого. Із кінця лютого Україна та Росія проводять переговори про закінчення війни, уже відбулося три очні раунди, зараз зустрічі делегацій проводять у відеоформаті.
Газета Financial Times 16 березня з посиланням на три джерела – учасників переговорів опублікувала попередній мирний план для припинення війни між РФ та Україною, що складається з 15 пунктів.
Зокрема, як пише газета, він передбачає відмову України від членства в НАТО, а також обіцянку не розміщувати іноземних військових баз чи озброєння на території країни. Водночас Україна збереже свої Збройні сили. Натомість у Києві нібито розраховують на захист із боку союзників, таких як США, Великобританія і Туреччина.
17 березня глава МЗС Туреччини Мевлют Чавушоглу зазначив, що РФ не проти, щоб гарантами безпеки України стали п'ять постійних членів Ради Безпеки ООН (Франція, США, Росія, Китай та Великобританія), а також Туреччина та Німеччина.
За словами Кулеби, інформація, опублікована у Financial Times, – це позиція Росії. Радник керівника Офісу президента, член української делегації на переговорах із РФ Михайло Подоляк заявив 16 березня, що "українська сторона має свої позиції".
Зеленський назвав пріоритети України на переговорах: завершення війни, гарантії безпеки, суверенітет, відновлення територіальної цілісності.