Фокін запропонував створити на Донбасі тимчасовий уряд

Фокін: Я запропонував використовувати мандат Ради Безпеки ООН
Фото: Ростислав Гордон / Gordonua.com

Гарантувати безпеку для проведення місцевих виборів на Донбасі може міжнародний контингент ООН, а для цього необхідно створити на не підконтрольних Києву територіях тимчасовий уряд. Таку думку висловив заступник голови української делегації у тристоронній контактній групі Вітольд Фокін.

У не підконтрольних Києву районах Донбасу необхідно створити тимчасовий уряд під егідою Ради Безпеки ООН до проведення виборів. Таку думку в інтерв'ю "UA:Українське радіо" висловив заступник голови української делегації у тристоронній контактній групі з урегулювання ситуації на Донбасі Вітольд Фокін.

"Я цілком згоден із тим, що перш ніж проводити вибори, потрібно гарантувати безпеку. Тут немає питань. Але яким чином гарантувати безпеку – це мають керівники країни думати. У якості одного із засобів я запропонував використати мандат Ради Безпеки ООН і утворити тимчасовий міжнародний уряд на територіях, які зараз не підконтрольні Україні", – сказав Фокін.

Тимчасовий уряд може діяти рік або два, а безпеку в регіоні в цей час захищатиме миротворчий військовий контингент ООН, уважає представник України у ТКГ.

"Це, по суті, не нова пропозиція, про неї вже говорили. Росія погодилася на цей засіб руху до миру, але сказала, що військовий контингент ООН має бути зосереджений лише на нинішній лінії розмежування. Звичайно, із цим погодитися не можна. Треба або такий самий контингент розмістити на кордоні з Росією, щоб припинити звідти допомогу повстанцям, або на всій території [ОРДЛО]. Урешті-решт, у Мінських угодах написано, що можна зосередити війська ООН на лінії розмежування і на території, на якій будуть проводитися вибори", – заявив Фокін.

У 2014 році, відразу після анексії Криму, на сході України Росія почала збройну агресію. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на оприлюднені Україною факти й докази.

Представники України, Росії, США, Німеччини і Франції ведуть переговори про розміщення миротворців на Донбасі з вересня 2017 року. Київ наполягає на тому, що миротворці мають бути присутніми на всій території Донбасу, зокрема на неконтрольованій ділянці українсько-російського кордону. Москва згодна на розміщення місії ООН лише на лінії зіткнення.

Верховна Рада призначила місцеві вибори в Україні на 25 жовтня. Відповідну постанову було прийнято 15 липня. У документі йдеться про те, що місцеві вибори на окупованих територіях Донбасу і Криму не відбудуться через неможливість їх організації. Депутати зазначили, що вибори на цих територіях призначать окремим законом у разі припинення тимчасової окупації та збройної агресії Російської Федерації проти України. Виборчий процес розпочався 5 вересня.

19 серпня голова української делегації у ТКГ Леонід Кравчук повідомив, що Росія поставила ультиматум про зміну постанови, вимагаючи забезпечити проведення виборів в ОРДЛО.

Спікер Верховної Ради Дмитро Разумков вважає, що зміна постанови про вибори може поставити під загрозу виборчий процес.

11 вересня заступник голови адміністрації президента Росії Дмитро Козак заявив після переговорів радників глав держав "Нормандської четвірки" в Берліні, що Рада повинна переглянути постанову про місцеві вибори, яка стала "каменем спотикання". За його словами, постанова про вибори суперечить Мінським угодам, але не уточнив, у чому полягає суперечність.

Глава Офісу президента України Андрій Єрмак 14 вересня спростував цю заяву. "Це неможливо, тому що ми не можемо втручатися в діяльність українського парламенту", – сказав він.