Франція і Німеччина нагадали РФ про її відповідальність у питанні мирного вирішення конфлікту на Донбасі
Маас і Ле Дріан акцентували на постійних зусиллях Берліна і Парижа в нормандському форматі "задля досягнення значнішого прогресу" у вирішенні конфлікту на сході України, закликавши РФ зробити позитивний внесок у його врегулювання, повідомили в МЗС Німеччини.
"Майбутня перша річниця угоди про додаткові заходи щодо стабілізації режиму припинення вогню 22 липня може слугувати метою для підтвердження дотримання перемир'я", – підкреслили в Берліні.
Під час розмови з Лавровим Ле Дріан висловив "глибоку стурбованість Франції у зв'язку з погіршенням ситуації з безпекою уздовж лінії зіткнення" на Донбасі, а також підтвердив прихильність суверенітету та територіальної цілісності України в її міжнародно визнаних кордонах, додали в Парижі.
Глави МЗС Франції і Німеччини наголосили на важливості недопущення Москвою "будь-яких ініціатив, що можуть сприяти посиленню напруженості у зв'язку з пересуванням російських військ, яке фіксували у квітні".
У російському МЗС, повідомляючи про розмову трьох міністрів, особливо звернули увагу на заяву Лаврова про "неприпустимість дискримінаційних заходів щодо російськомовного населення в Україні", курсі "на насильницьку українізацію національних меншин, придушення політичних опонентів і ЗМІ".
Контекст:
Одразу після анексії Криму 2014 року Росія почала збройну агресію на сході України. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької і Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на надані Україною факти і докази. За даними ООН станом на 10 лютого 2021 року, за час конфлікту загинуло майже 13 тис. осіб.
Перемовини про врегулювання конфлікту на Донбасі ведуть у межах ТКГ (Україна – ОБСЄ – Росія) і "Нормандської четвірки" (Україна – Німеччина – Франція – Росія).
22 липня 2020 року тристороння контактна група погодила режим повного й усеосяжного припинення вогню на Донбасі з опівночі 27 липня. На початку 2021 року ситуація на Донбасі загострилася. Українська сторона регулярно заявляє про випадки порушення бойовиками режиму припинення вогню.
З моменту оголошення режиму припинення вогню 27 липня 2020 року в зоні проведення ООС на Донбасі загинуло 99 військовослужбовців, із них за бойових обставин – 34 людини, повідомляли у ЗСУ 7 травня 2021 року. В ОБСЄ 27 травня заявляли про 38 загиблих українських військовослужбовців.
На думку першого президента незалежної України, голови української делегації в ТКГ Леоніда Кравчука, перемовний процес щодо врегулювання ситуації на Донбасі не дає реальних результатів ні в мінському форматі, ні в нормандському.
За його словами, на перемовини щодо Донбасу вплине зустріч 16 червня президентів США і РФ, Джо Байдена та Володимира Путіна. Кравчук вірить, що Байден і Путін серед іншого обговорять і українське питання, про що 25 травня повідомляли в Білому домі.