Представники країн нормандського формату бояться визнати Росію стороною конфлікту на Донбасі – Зеленський
"На останньому засіданні радників лідерів країн "Нормандської четвірки", де Росію представляв [заступник глави адміністрації президента РФ] пан Дмитро Козак, він запитав у наших європейських партнерів, чи є РФ стороною конфлікту. Представники Німеччини і Франції прямо не відповіли, що Росія є стороною конфлікту. Вони знову ввімкнули таку "обережну" дипломатію, з якою Україна не погоджується, оскільки Росія є стороною конфлікту, і ми це розуміємо", – сказав Зеленський.
Він вважає це прикладом того, як відбуваються засідання в нормандському форматі та тристоронній контактній групі з урегулювання конфлікту на Донбасі.
"Позиція Росії в цих відеоконференціях полягає в тому, що Україна повинна говорити із сепаратистами. Але в Мінських домовленостях написано, що є тристороння контактна група: Росія, Україна і ОБСЄ як посередник. Це і є сторони, це зрозуміло. А ви мене запитуєте про НАТО, що хтось боїться приєднатися, про армію, про війну. Але навіть на рівні того, щоб визнати Росію стороною конфлікту, всі бояться", – підкреслив президент України.
За його словами, у цих питаннях він не може бути дипломатичним, "тому що сім років триває війна, убивають людей".
"Ми не маємо часу постійно бігати по колу", – заявив Зеленський.
Контекст:
Одразу після анексії Криму 2014 року Росія почала збройну агресію на сході України. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької і Луганської областей, з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на надані Україною факти і докази. За даними ООН, за час конфлікту загинуло приблизно 13 тис. осіб.
Перемовини про врегулювання конфлікту ведуть у межах тристоронньої контактної групи (Україна – ОБСЄ – Росія) і "Нормандської четвірки".
В інтерв'ю Financial Times, яке вийшло 26 квітня цього року, Зеленський заявив, що "мінський процес має бути гнучкішим і служити цілям нинішнього, а не минулого". За словами Зеленського, є два варіанти. Перший – змінити мінський формат, "скорегувати" його. А другий – застосувати "який-небудь інший формат". Український президент також закликав до розширення нормандського формату, заявивши, що в цьому процесі можуть брати участь не лише США, але і Великобританія та Канада.
У Кремлі назвали заяви Зеленського "тривожним сигналом".