G7 і ЄС висунули Росії вимогу повернути Запорізьку АЕС під контроль України
Міністри засудили тривалу неспровоковану і невиправдану агресивну війну РФ проти України. Вони висунули РФ вимогу негайно вивести війська з території України й поважати суверенітет і територіальну цілісність України в межах міжнародно визнаних кордонів.
"У зв'язку із цим закликаємо Росію негайно повернути Запорізьку АЕС і всі ядерні об'єкти в межах міжнародно визнаних кордонів України під повний контроль їхнього законного власника – України – задля гарантування їх безпечної та надійної експлуатації. Український персонал, який відповідає за експлуатацію Запорізької АЕС, повинен мати можливість виконувати свої обов'язки без погроз і тиску. Саме продовження панування Росії над атомною електростанцією становить небезпеку для регіону", – ідеться в заяві.
У G7 також зазначили, що, як і раніше, "глибоко стурбовані серйозною загрозою", яку становить окупація українських ядерних об'єктів та інші дії збройних сил Росії. Це, за їхніми словами, значно підвищує ризик ядерної аварії на станції, а також підриває здатність МАГАТЕ вести моніторинг.
"Ми наголошуємо на важливості сприяння спрямуванню експертів МАГАТЕ на Запорізьку атомну електростанцію для з'ясування питань та дій у галузі ядерної безпеки та фізичної безпеки, водночас необхідно повністю поважати суверенітет України над її територією та її інфраструктурою. Ми рішуче наголошуємо на важливості семи стовпів ядерної безпеки та захисту, викладених генеральним директором [МАГАТЕ Рафаелем] Гроссі", – ідеться в заяві.
Міністри додали, що персонал МАГАТЕ повинен мати можливість дістати безпечний та необмежений доступ до всіх ядерних об'єктів в Україні, а також безпосередньо й вільно спілкуватися з українським персоналом, який відповідає за експлуатацію цих об'єктів.
"Безпека всіх осіб, які здійснюють ці заходи, має бути гарантована з метою зміцнення ядерної безпеки та пов'язаних із нею заходів в Україні. Ми закликаємо всі країни підтримати зусилля МАГАТЕ", – заявили представники G7.
Контекст:
Запорізька АЕС працює під контролем російських військових із 4 березня, вони призначили військового начальника, із яким професійний персонал атомної станції з управління енергоблоками має погоджувати всі свої дії.
У липні в "Енергоатомі" зазначили, що окупанти завозять на територію ЗАЕС військову техніку, зокрема ракетні комплекси, із яких обстрілюють міста на іншому березі Дніпра. 21 липня "Енергоатом" повідомив, що окупанти розмістили техніку, зброю та боєприпаси в машинному залі енергоблока ЗАЕС.
5 серпня окупанти двічі на день обстріляли Запорізьку АЕС – спочатку з артилерії, а потім із РСЗВ, повідомили в компанії "Енергоатом". Після ударів на ЗАЕС від'єднали від енергосистеми й перевели до резерву 4-й енергоблок. За оцінкою "Енергоатому", окупанти провокаційними обстрілами намагаються домогтися знеструмлення станції.
Увечері 6 серпня окупанти обстріляли майданчик ЗАЕС поряд зі сховищем відпрацьованого ядерного палива, поранено одну людину, повідомили в "Енергоатомі".
8 серпня "Енергоатом" попередив, що на Запорізькій АЕС є ризик витоку водню й розпилення радіоактивних речовин.
9 серпня в "Енергоатомі" заявили, що РФ розпочала під'єднання Запорізької АЕС до російської енергосистеми.