Галущенко назвав два варіанти вирішення проблеми з безпекою Запорізької АЕС, але зазначив, що "росіяни можуть нічого не виконати"
Убезпечити Запорізьку АЕС в Енергодарі Запорізької області можна облаштуванням демілітаризованої зони або фізично захистивши станцію. Про це міністр енергетики Герман Галущенко заявив LB.ua в інтерв'ю, яке опублікували 7 жовтня.
"Я бачу два шляхи вирішення ситуації. Перший – це рухатися за сценарієм МАГАТЕ і розглянути демілітаризацію не тільки станції, а й відповідної зони: 10 км, 20, 30 навколо станції. І щоб український персонал працював на станції без тиску", – сказав міністр.
Він наголосив, що такий варіант імовірний "виключно за умови виходу зі станції російських військових і представників "Росатому".
"Є інша опція, коли фізичний захист станції може забезпечити, наприклад, ООН чи якась інша міжнародна організація. Це одне з можливих вирішень ситуації. Але ключове питання, наскільки росіяни готові будуть фізично залишити станцію", – пояснив Галущенко.
За його словами, у потенційній угоді щодо ЗАЕС можна вписати "демілітаризацію, деокупацію та повний контроль", але все залежить від окупантів.
"Росіяни, як ми розуміємо, можуть нічого із цього не виконати. От узагалі нічого. І мають бути передбачені якісь конкретні рішення, наприклад, зупинка членства РФ у МАГАТЕ. І звільнення росіян зі штату організації. Їх багато працює у МАГАТЕ – близько 100 осіб на різних позиціях, від першого заступника до топменеджера", – заявив Галущенко.
Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)
Контекст:
На початку березня Запорізька АЕС опинилася під окупацією російських військових і відтоді працює під їхнім контролем. Із серпня окупанти регулярно обстрілюють ЗАЕС та Енергодар, у зв'язку із чим станцію повністю від'єднали від енергомережі.
1 вересня на станцію прибула делегація МАГАТЕ із 14 осіб. Глава МАГАТЕ Рафаель Гроссі зазначив, що після закінчення роботи місії кількість представників МАГАТЕ на станції скоротять до двох осіб і вони перебуватимуть на ЗАЕС постійно.
6 вересня МАГАТЕ опублікувало офіційний звіт щодо ситуації на АЕС. У ньому організація запропонувала негайно розпочати консультації щодо створення системи ядерної безпеки та захисту території станції та зони навколо неї.
30 вересня окупанти викрали директора ЗАЕС Ігоря Мурашова, його відпустили за кілька днів. 4 жовтня у МАГАТЕ повідомили, що Мурашов не керуватиме станцією. Виконання обов'язків гендиректора ЗАЕС узяв на себе президент компанії – оператор усіх українських атомних електростанцій "Енергоатом" Петро Котін, адміністрування станції перенесли до Києва.
5 жовтня президент РФ Володимир Путін підписав указ про "передання" ЗАЕС у власність Росії.
В Офісі президента України це назвали спробою юридичного рейдерства і наполягли на негайній реакції міжнародної спільноти.
Гроссі під час візиту до Києва 6 жовтня заявив, що МАГАТЕ, як і раніше, вважає Запорізьку АЕС українським об'єктом. Він зазначив, що стосовно усіх питань, пов'язаних зі станцією, МАГАТЕ контактуватиме винятково з Україною.