Гендиректор МАГАТЕ після візиту до Москви: Я все ще сподіваюся, що нам вдасться встановити зону безпеки навколо ЗАЕС
"Я все ще сподіваюся, що зона безпеки [навколо ЗАЕС] буде створена, хоча прогрес щодо цього питання мав бути швидшим... Ми продовжуємо цілеспрямовану дипломатичну роботу з Києвом і Москвою, щоб якнайшвидше створити зону", – сказав Гроссі.
За його словами, переговори з главою "Росатому" Олексієм Ліхачовим й урядовою групою РФ були важливими і дали змогу "детально обговорити план із російськими високопосадовцями".
Він зазначив, що у січні МАГАТЕ довелося відкласти ротацію співробітників місії на ЗАЕС.
"Ситуація навколо найбільшої в Європі АЕС залишається нестабільною і непередбачуваною... Відтермінування запланованої ротації ясно демонструє необхідність термінових заходів щодо захисту станції і людей, які працюють на ній", – заявив Гроссі.
У МАГАТЕ додали, що й далі організовують і координують надання обладнання для допомоги Україні у гарантуванні ядерної безпеки. У межах дев'ятого такого надання національний регулятор України 10 лютого отримав обладнання, закуплене МАГАТЕ завдяки позабюджетному фінансуванню зі США.
Контекст:
На початку березня 2022 року найбільша атомна станція Європи – ЗАЕС – опинилася під окупацією російських військовослужбовців і відтоді працює під їхнім контролем. З серпня окупанти регулярно обстрілюють ЗАЕС й Енергодар, у зв'язку з чим станцію кілька разів повністю від'єднували від енергомережі.
1 вересня на станції побувала делегація МАГАТЕ із 14 осіб. На ЗАЕС залишилися співробітники агентства. Вони періодично змінюються: нинішня команда на станції є вже п'ятою.
Україна наполягає на виведенні російських окупантів зі станції. Президент України Володимир Зеленський заявляв, що поки на ЗАЕС залишаються російські солдати, "світ залишається на межі радіаційної катастрофи".
Глава МАГАТЕ Гроссі ініціює створення навколо ЗАЕС зони безпеки. Він сподівається досягти відповідних домовленостей із Росією та Україною.