Генсек ООН про перемовини в Туреччині щодо експорту українського зерна: Було зроблено важливий крок на шляху до досягнення всеосяжної угоди
“Ми побачили важливий крок на шляху до гарантування безпечного та надійного експорту українських харчових продуктів через Чорне море. У світі, охопленому глобальними кризами, нарешті з'явився промінь надії. Від самого початку війни я підкреслював важливість того, щоб українські та російські харчові продукти та добрива були доступні на світових ринках. Я їздив до Москви та Києва, щоб запропонувати вирішення наявної проблеми. З того часу ми щодня вели інтенсивні залаштункові перемовини. Тепер знадобиться чимало технічної роботи, щоб матеріалізувати прогрес, досягнутий за столом перемовин", – заявив він.
Гутерріш подякував офіційним особам, які брали участь у перемовинах у Туреччині.
"Сьогодні [13 липня] було зроблено важливий крок на шляху до досягнення всеосяжної угоди. Але ми не повинні забувати, що перемовини відбуваються у розпал кривавого конфлікту. Люди, як і раніше, гинуть. Обнадійливі новини зі Стамбула демонструють важливість діалогу", – сказав генсек ООН.
Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)
Перемовини України, Росії, Туреччини та ООН щодо відкриття морських шляхів для експорту українського зерна тривали 1,5 години.
За даними агентства Reuters, РФ погодилася "на перемир'я на час руху вантажів", а Туреччина за підтримки ООН – інспектувати кораблі, щоб "розвіяти побоювання Росії щодо контрабанди зброї".
Російське пропагандистське агентство "Інтерфакс" також повідомило, що РФ хоче інспектувати кораблі, щоб унеможливити "контрабандне привезення зброї". РФ пообіцяла "сприяти забезпеченню навігації іноземних комерційних судів для вивезення українського зерна".
Президент України Володимир Зеленський повідомив 13 липня у вечірньому відеозверненні, що на перемовинах у Туреччині є прогрес. "Якщо вдасться зняти російську загрозу судноплавству в Чорному морі, це зніме гостроту світової продовольчої кризи", – наголосив глава держави.
У МЗС Туреччини повідомили, що на перемовинах Туреччини, Росії, України за участю ООН щодо відкриття морських шляхів для експорту українського зерна було досягнуто домовленості про створення координаційного центру в Стамбулі, де перебуватимуть представники сторін.
Контекст:
Після повномасштабного вторгнення російських військ 24 лютого було заблоковано морські порти України.
У травні Зеленський говорив, що в українських портах заблоковано 22 млн тонн зерна, яке мало піти на експорт. Щонайменше 400 тис. тонн зерна російські окупанти вивезли із захоплених територій України. Зерно, украдене на тимчасово окупованих територіях, Росія намагається продати іншим країнам.
12 липня до дунайських портів України вийшло 16 торгових суден, які планують завантажити українським зерном. Ще понад 90 суден чекають на рейді каналу Суліна своєї черги, щоб зайти до українських портів.