Геращенко: Якби росіяни захопили Одесу, не сумнівайтеся, вони б одразу окупували Молдову
Радник глави МВС України Антон Геращенко вважає, що якби російським окупантам удалося захопити Одеську область, вони б однозначно спробували встановити контроль над Молдовою. Таку думку Геращенко висловив у інтерв'ю засновнику інтернет-видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону.
"Якби наші доблесні Збройні сили України відступали і здавалися і було б захоплено Одесу, можете не сумніватися, що [президент Росії Володимир] Путін негайно окупував би Молдову. Негайно. Його мета – відновлення Радянського Союзу", – сказав радник міністра.
За роки перебування при владі Путіну за допомогою пропаганди вдалося переконати росіян у необхідності відновлення СРСР, продовжив Геращенко.
"Справді, більшість росіян мріє не про те, щоб у місті були нормальні дороги, щоб були нормальні туалети, комунальне господарство, нормальне життя, а мріють про відновлення міфічного Радянського Союзу. Так їх одурманили, – сказав радник глави МВС. – Доля Молдови була б плачевною, якби не Збройні сили України, які сьогодні захищають і Молдову, і весь цивілізований світ від Путіна".
Він припустив, що в умовах, які склалися, молдовська влада може замислитися про відновлення територіальної цілісності країни і повернення контролю над Придністровським регіоном, у якому перебувають російські військові.
"Якби Молдова – її президентка [Мая] Санду і парламент – вирішили б відновити територіальну цілісність Молдови, будь-якими способами, усі права на Придністров'я, яке ми називаємо окремим районом Республіки Молдова, у них є. Якби це також підтримали країни НАТО, США, я думаю, що це тривало б лише кілька днів. Але рішення ухвалювати не українцям, це не наша земля, а ухвалювати президентці та парламенту Молдови", – сказав Геращенко.
Він вважає, що якби молдовська влада вирішила відновити територіальну цілісність країни, Росія одразу ж почала б завдавати ракетних ударів по території Молдови.
"Очевидно, якби вони вирішили відновити територіальну цілісність, до них прилетіли б ракети "Калібр" – у Кишинів, у дім Санду, в об'єкти інфраструктури... Думаю, це їх стримує від ухвалення такого рішення. Але коли ситуація остаточно переломиться на користь сил добра, і ми виштовхуватимемо Путіна з території Донбасу, Херсонської та Запорізької областей, я не відкидаю, що керівництво Молдови, бачачи, як розгортаються події, вирішить відновити територіальну цілісність. Якщо вони звернуться до України, президента України, думаю, він ухвалить розумне рішення", – наголосив Геращенко.
Контекст:
Придністров'я – адміністративна одиниця у складі Молдови, має статус автономії. 1990 року на цій території "Придністровська молдовська республіка" оголосила про суверенітет. У зв'язку з цим між Молдовою та самопроголошеною республікою тоді розпочався збройний конфлікт. Улітку 1992-го бойові дії завершилися. У 1990-х у Придністров'я ввели контингент російських миротворчих сил. Політично конфлікт досі не врегульовано.
22 квітня 2022 року в.о. командувача військ Центрального військового округу РФ Рустам Міннекаєв заявив, що цілі Росії у другій фазі вторгнення в Україну – захоплення Донецької та Луганської областей, а також півдня для створення сухопутного коридору до окупованого Криму. Захоплення півдня України, сказав Міннекаєв, дасть росіянам змогу отримати вихід до Придністров'я.
Після цього в регіоні пролунало кілька вибухів, 26 квітня Санду скликала Вищу раду безпеки країни. Вона заявила, що в ескалації у Придністров'ї замішані сили, які виступають за війну. Санду визнала, що збройні сили Молдови занепадають, і анонсувала модернізацію армії та зміцнення обороноздатності країни.
Росія штучно нагнітає ситуацію в Придністров'ї, вважають у Головному управлінні розвідки Міноборони України.
10 травня глава розвідки США Авріл Гейнс заявила, що Путін може запровадити воєнний стан у Росії й розпочати війну в Придністров'ї.