Проросійські сили Молдови не розуміють ідей Кремля про дестабілізацію у регіоні – Український інститут майбутнього
Проросійські еліти Молдови, зокрема невизнаної "Придністровської молдавської республіки" ("ПМР"), демонстративно ігнорують ідеї Кремля про дестабілізацію в цьому регіоні. Такий висновок зробив Український інститут майбутнього (УІБ) в аналітичному матеріалі, опублікованому 6 травня.
"Ідеї Кремля щодо дестабілізації ситуації в Молдові та на півдні Одеської області не знаходять розуміння серед молдовських проросійських еліт і політичної верхівки "ПМР". І ті, й інші демонстративно дотримуються лінії зниження рівня напруженості", – ідеться у матеріалі.
За даними Українського інституту майбутнього, "у той же час РФ намагається діяти через групи, на які має більший вплив, – лідерів гагаузької автономії та придністровських силовиків".
"Загальний фон у порівнянні з попереднім тижнем став спокійнішим, але ймовірність провокацій зберігається", – вважають експерти.
Вони зазначають, що у разі втягування Придністров'я у збройний конфлікт з Україною політична верхівка "ПМР" "ризикує втратити доходи від керівництва "контрабандним хабом", яким є їхня "республіка".
"Миролюбні заяви керівництва "ПМР" і позначена [експрезидентом Молдови Ігорем] Додоном минулого тижня позиція проросійських сил у самій Молдові дещо розряджає ситуацію. Спроби Росії розхитати регіон через масові акції протесту, зіткнення із силовиками навряд чи будуть успішними з такими стартовими умовами. Проте ситуація може змінитися внаслідок масштабної провокації, яка може спричинити людські жертви", – пояснили в УІБ.
Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)
22 квітня в.о. командувача військ Центрального військового округу РФ Рустам Міннекаєв заявив, що цілі Росії у другій фазі вторгнення в Україну – захоплення Донецької та Луганської областей, а також півдня для створення сухопутного коридору до окупованого Криму. Захоплення півдня України, сказав Міннекаєв, дасть росіянам змогу дістати вихід до Придністров'я.
Після цього в Придністров'ї пролунало кілька вибухів, 26 квітня президентка Молдови Мая Санду скликала Вищу раду безпеки країни. Вона заявила, що до ескалації у Придністров'ї причетні сили, які виступають за війну.
27 квітня Санду визнала: збройні сили Молдови у занепаді. Вона анонсувала модернізацію армії та зміцнення обороноздатності країни.
За даними британської The Times, Кремль вирішив атакувати Молдову. Росія штучно нагнітає ситуацію у Придністров'ї, повідомило Головне управління розвідки Міноборони України.
Контекст:
Придністров'я – адміністративна одиниця у складі Молдови, яка має права автономії. У 1990 році на цій території "ПМР" оголосила про суверенітет. У зв'язку із цим між Молдовою та самопроголошеною республікою тоді розпочався збройний конфлікт. Улітку 1992-го бойові дії завершилися. У 1990-х у Придністров'я ввели контингент російських миротворчих сил. Політично конфлікту досі не врегульовано.
Світова спільнота незалежності "ПМР" не визнана. Парламентська асамблея Ради Європи у 2022 році офіційно визнала регіон окупованою РФ територією.