Голова Держагентства з управління зоною відчуження оцінив масштаб радіаційного забруднення в разі аварії на ЗАЕС
У разі аварії на захопленій російськими окупантами Запорізькій атомній електростанції площа радіаційного ураження може становити 30 тис. км². Про це в ефірі національного телемарафону повідомив 15 серпня голова Державного агентства України з управління зоною відчуження Євген Крамаренко, трансляцію вів, зокрема, канал "Рада".
"На ЗАЕС близько 18 тис. паливних збірок, що майже в 10 разів більше, ніж було на момент аварії на ЧАЕС. Із цього можна грубо прогнозувати наслідки, хоча склад палива, яке знаходилося на ЧАЕС, відрізняється від того, на якому зараз працює Запорізька атомна електростанція", – зазначив він.
За словами Крамаренка, 30 тис. км&³2; – це прогнозована площа ураження, "але це буде одноразовий витік, який ляже саме туди, куди буде рух повітряних мас".
"Це може статися як на Європу, так і на Росію, так і на іншу частину України. Фактично ми розуміємо, що Запорізька область буде втрачена. Площа потенційно забрудненої території буде близько 2 млн км&³2;. Це та зона забруднення, але не зона відчуження, на якій ще можна знаходитися, проте вона матиме перевищений фон радіаційного забруднення", – додав голова держагентства.
За його оцінкою, найбільшу загрозу для ЗАЕС становить можлива детонація вибухівки, яку окупанти, імовірно, розмістили всередині енергоблоків.
Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)
Контекст:
Запорізька АЕС працює під контролем російських військових із 4 березня, вони призначили військового начальника, з яким професійний персонал атомної станції з управління енергоблоками має погоджувати всі свої дії.
У липні в "Енергоатомі" зазначили, що окупанти завозять на територію ЗАЕС військову техніку, зокрема ракетні комплекси, з яких обстрілюють міста на іншому березі Дніпра. 21 липня "Енергоатом" повідомив, що окупанти розмістили техніку, зброю та боєприпаси у машинному залі енергоблока ЗАЕС.
На початку серпня окупанти почали регулярно обстрілювати Запорізьку АЕС, звинувачуючи у цьому Україну. "Енергоатом" і влада Енергодара повідомляли про російські обстріли станції 5-го, 6-го, 11-го, 13 серпня.
Після ударів на ЗАЕС від'єднали від енергосистеми та перевели у резерв 4-й енергоблок. За оцінкою "Енергоатому", окупанти провокаційними обстрілами намагаються домогтися знеструмлення станції.
13 серпня Головне управління розвідки Міноборони України попередило, що росіяни, ймовірно, готують провокацію на Запорізькій АЕС і збираються звинуватити Україну. Розвідка повідомила, що до стели "Енергодар" на в'їзді до міста росіяни підігнали самохідну артилерійську установку "Піон" із літерою Z на боці і підняли над нею синьо-жовтий український прапор.