Очільник МАГАТЕ заявив про ризик аварії на від'єднаній Запорізькій АЕС
"Якщо ви перебуваєте у ситуації, коли зовнішнє живлення припинене, ви все ще можете стикнутися з ядерною аварією. Навіть якщо реактори не виробляють енергетику", – пояснив директор МАГАТЕ.
За словами Гроссі, агентство має у своєму розпорядженні інформацію, що українська сторона намагається відремонтувати джерела живлення, за можливості включно з головними джерелами.
"Але, як ви знаєте, деякі з них проходять через території, контрольовані Росією, тож це може бути дещо складно. Але з того, що ми бачимо, вони намагаються забезпечити функціонування станції", – зазначив Гроссі.
За словами очільника МАГАТЕ, електростанції загрожують дві речі. Перша – подальші обстріли, які мають прямий вплив на реактори і супутні об'єкти. Друга – через обстріли може бути порушено постачання зовнішнього живлення станції.
"Є шість реакторів і кожен реактор має три аварійні дизельні генератори, плюс ще два – у резерві. Вони всі можуть працювати у різних конфігураціях, і це остання лінія, яку ми матимемо у випадку, якщо станеться абсолютне відключення від зовнішнього живлення", – сказав він.
Контекст:
На початку березня ЗАЕС опинилася під окупацією російських військових і відтоді працює під їхнім контролем. Із серпня окупанти регулярно обстрілюють ЗАЕС та Енергодар Запорізької області, через що станцію повністю від'єднали від енергомережі.
Російські війська розмістили на ЗАЕС, зокрема у машинному залі одного з реакторів, військову техніку.
1 вересня на станцію прибула делегація МАГАТЕ із 14 осіб. Глава організації Рафаель Гроссі заявляв, що на ЗАЕС побачив "все, що хотів". Він зазначив, що після закінчення роботи місії кількість представників МАГАТЕ на станції скоротять до двох – вони перебуватимуть на ЗАЕС постійно.
6 вересня МАГАТЕ опублікувало офіційний звіт щодо ситуації на АЕС. У ньому організація запропонувала негайно розпочати консультації щодо створення системи ядерної безпеки й захисту території станції і зони навколо неї.
11 вересня "Енергоатом" повідомив, що на Запорізькій атомній електростанції повністю від'єднали останній робочий енергоблок і його переведуть у холодний режим.