Запорізька АЕС може стати одним із гарантів стабільності енергопостачання Європи цієї зими – Зеленський
Зеленський заявив, що зараз час завершити кризу, яку РФ створила на Запорізькій атомній електростанції.
"Загроза радіаційної катастрофи – це точно не те, із чим мають заходити в зиму Євросоюз, Туреччина та інші держави, ті, хто живе на тих напрямках вітру, який може рознести радіаційне забруднення. Але важливо ще й інше. Стабільна робота Запорізької атомної станції в межах української енергетичної системи може стати одним із ключових, важливих елементів гарантування стабільного споживання енергії Європою протягом цих 90 днів [зими]. Ми вже експортуємо електрику нашим сусідам, яка допомагає заміняти брудні російські енергоресурси, і легко можемо збільшити експорт як мінімум до 2,5 ГВт, а згодом іще більше", – сказав він.
За словами президента, він обговорював питання щодо збільшення обсягів експорту електроенергії з прем'єр-міністром Польщі Матеушем Моравецьким.
"Вони (Польща. – "ГОРДОН") хочуть, ми хочемо. Значить, ми це зробимо. Але для цього потрібно, щоб російські військові забралися з території Запорізької АЕС. Це фундаментальний європейський інтерес зараз, у цей час перед зимою", – додав він.
Уже після виступу Зеленського на форумі YES "Енергоатом" заявив, що на ЗАЕС від'єднали від енергомережі останній робочий енергоблок і станцію повністю зупинено.
Контекст:
На початку березня ЗАЕС опинилася під окупацією російських військових і працює під їхнім контролем. Із серпня окупанти регулярно обстрілюють ЗАЕС та Енергодар Запорізької області, через що станцію повністю від'єднували від енергомережі.
Російські війська розмістили на ЗАЕС, зокрема у машинному залі одного з реакторів, військову техніку, але неодноразово заперечували це, незважаючи на наявність відео та фото. Окупанти також відмовилися від пропозицій демілітаризувати Запорізьку АЕС.
1 вересня на станцію прибула делегація МАГАТЕ із 14 осіб. Глава організації Рафаель Гроссі заявляв, що на ЗАЕС побачив "усе, що хотів". Він зазначив, що після закінчення роботи місії чисельність представників МАГАТЕ на станції скоротять до двох – вони перебуватимуть на ЗАЕС постійно.
5 вересня президент ДП НАЕК "Енергоатом" Петро Котін назвав ситуацію на ЗАЕС безпрецедентною і дуже небезпечною. Він заявив, що висновки місії МАГАТЕ за результатами візиту на ЗАЕС мають привести до припинення російської окупації станції.
6 вересня МАГАТЕ опублікувало офіційний звіт щодо ситуації на АЕС. У ньому організація запропонувала негайно розпочати консультації щодо створення системи ядерної безпеки та захисту території станції і зони навколо неї. 9 вересня Гроссі закликав терміново припинити обстріли станції. "Це єдиний спосіб гарантувати, що нам не загрожує ядерна аварія", – наголосив він.
За даними Reuters, рада керівників МАГАТЕ склала проєкт резолюції із закликом до Росії вивести війська з території ЗАЕС. Документ поширили серед представників 35 країн у раді, він є продовженням резолюції, ухваленої на екстреному засіданні у березні. Тоді проти виступили Росія та Китай.