"Ситуація стає дедалі небезпечнішою". Гроссі закликав терміново припинити обстріли ЗАЕС

Гроссі: Припинення вогню єдиний спосіб гарантувати, що нам не загрожує ядерна аварія
Фото: EPA

Енергетична інфраструктура Енергодара, де мешкають співробітники Запорізької АЕС та їхні сім'ї, зруйнована внаслідок обстрілу розподільчого устаткування міської ТЕЦ. Про це глава Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі заявив у зверненні, опублікованому на сайті організації.

За його даними, це призвело до повного від'єднання електрики, в місті немає води й не працює каналізація. Враховуючи, що обстріли тривають, відновити пошкоджене електропостачання міста і Запорізької атомної станції малоймовірно, вважає Гроссі.

"МАГАТЕ розуміє, що оператор, більше не впевнений у відновленні зовнішнього електропостачання, розглядає можливість зупинки єдиного реактора, що залишився. Тоді вся електростанція повністю залежатиме від аварійних дизель-генераторів і, як наслідок, оператор не зможе повторно запустити реактори", – ідеться в заяві.

В агентстві також наголошують, що в таких умовах значно зростає ризик браку необхідного персоналу на станції, що унеможливлює її безпечну експлуатацію.

Гроссі закликав до негайного припинення вогню, щоб створити умови для ремонту та енергопостачання і зберегти життя людей.

"Ситуація стає дедалі небезпечнішою. Я наполегливо закликаю до негайного припинення обстрілів. Це єдиний спосіб гарантувати, що нам не загрожує ядерна аварія", – зазначив він.

Раніше Reuters опублікувало проєкт резолюції ради керівників МАГАТЕ із закликом до Росії вивести війська з території ЗАЕС. Документ розповсюдили серед представників 35 країн у раді, він є продовженням резолюції, ухваленої на екстреному засіданні в березні. Тоді проти виступили Росія і Китай.

Контекст:

На початку березня ЗАЕС опинилася під окупацією російських військових і працює під їхнім контролем. Із серпня окупанти регулярно обстрілюють ЗАЕС та Енергодар Запорізької області, через що станцію повністю від'єднували.

Російські війська розташували на ЗАЕС, зокрема в машинному залі одного з реакторів, військову техніку, але неодноразово заперечували це, незважаючи на наявність відео та фото. Окупанти також відмовилися від пропозицій демілітаризувати Запорізьку АЕС.

1 вересня делегація МАГАТЕ із 14 осіб прибула на станцію. Глава організації Рафаель Гроссі заявляв, що на ЗАЕС побачив "усе, що хотів". Він зазначив, що після закінчення роботи місії чисельність представників МАГАТЕ на станції скоротять до двох – вони перебуватимуть на ЗАЕС постійно.

5 вересня президент ДП "НАЕК "Енергоатом" Петро Котін назвав ситуацію на ЗАЕС безпрецедентною та дуже небезпечною. Він заявив, що висновки місії МАГАТЕ за результатами візиту до ЗАЕС мають привести до припинення російської окупації станції.

6 вересня МАГАТЕ опублікувало офіційний звіт щодо ситуації на ЗАЕС. У ньому організація запропонувала негайно розпочати консультації щодо створення системи ядерної безпеки і захисту території станції та зони навколо неї.