Запорізьку АЕС повністю зупинено – "Енергоатом"

На ЗАЕС відключили останній робочий енергоблок від енергомережі
Фото: ЕРА
Уночі 11 вересня було повністю зупинено Запорізьку атомну електростанцію, яка опинилася під контролем російських окупантів. Про це пресслужба держпідприємства "Енергоатом" проінформувала у Telegram.

"Сьогодні, 11 вересня 2022 року, вночі о 3.41 енергоблок №6 ЗАЕС відключили від енергомережі. Іде підготовка до його розхолодження та переведення у холодний стан. Останні три доби шостий енергоблок працював у режимі острова, заживлюючи лише власні потреби ЗАЕС на критично низькому рівні потужності (від 114 МВт до 140 МВт), оскільки через російські обстріли були пошкоджені всі лінії зв'язку Запорізької АЕС з енергосистемою України. Учора ввечері після поновлення працездатності однієї із цих ліній зв'язку електроживлення власних потреб ЗАЕС стало можливим від енергосистеми України. Відтак було прийнято рішення щодо відключення енергоблока №6 і переведення його в найбільш безпечний стан – холодний зупин", – ідеться в повідомленні.

В "Енергоатомі" зазначили, що в разі, якщо лінії зв'язку ЗАЕС з енергосистемою України буде знову пошкоджено через обстріли, потреби електростанції в електриці забезпечуватимуть дизельні генератори. Ризик повторного пошкодження ліній в "Енергоатомі" називають великим і наголошують, що ресурс роботи генераторів обмежений технологічним ресурсом та обсягами дизельного пального.

"НАЕК "Енергоатом" здійснює всі можливі заходи, щоб організувати постачання на ЗАЕС додаткових партій дизельного пального. Для недопущення аварійної ситуації на станції необхідно припинити рашистські обстріли ліній зв'язку ЗАЕС з енергосистемою та створити навколо неї демілітаризовану зону. Після цього лінії зв'язку можна буде відремонтувати, забезпечити включення і подальшу безпечну роботу ЗАЕС", – додали у держкомпанії.

Контекст:

На початку березня ЗАЕС опинилася під окупацією російських військових і працює під їхнім контролем. Із серпня окупанти регулярно обстрілюють ЗАЕС та Енергодар Запорізької області, через що станцію повністю від'єднували від енергомережі.

Російські війська розмістили на ЗАЕС, зокрема у машинному залі одного з реакторів, військову техніку, але неодноразово заперечували це, незважаючи на наявність відео та фото. Окупанти також відмовилися від пропозицій демілітаризувати Запорізьку АЕС.

1 вересня на станцію прибула делегація МАГАТЕ із 14 осіб. Глава організації Рафаель Гроссі заявляв, що на ЗАЕС побачив "усе, що хотів". Він зазначив, що після закінчення роботи місії чисельність представників МАГАТЕ на станції скоротять до двох – вони перебуватимуть на ЗАЕС постійно.

5 вересня президент ДП НАЕК "Енергоатом" Петро Котін назвав ситуацію на ЗАЕС безпрецедентною і дуже небезпечною. Він заявив, що висновки місії МАГАТЕ за результатами візиту на ЗАЕС мають привести до припинення російської окупації станції.

6 вересня МАГАТЕ опублікувало офіційний звіт щодо ситуації на АЕС. У ньому організація запропонувала негайно розпочати консультації щодо створення системи ядерної безпеки та захисту території станції і зони навколо неї. 9 вересня Гроссі закликав терміново припинити обстріли станції. "Це єдиний спосіб гарантувати, що нам не загрожує ядерна аварія", наголосив він.

За даними Reuters, Рада керівників  МАГАТЕ склала проєкт резолюції із закликом до Росії вивести війська з території ЗАЕС. Документ поширили серед представників 35 країн у раді, він є продовженням резолюції, ухваленої на екстреному засіданні у березні. Тоді проти виступили Росія та Китай.