Голова СБУ: Ми системно збираємо доказову базу, яка обов'язково приведе Путіна на лаву підсудних

Малюк: Насильницька депортація українських дітей до РФ – це один із багаточисельних злочинів Росії
Фото: ssu.gov.ua

Рішення Міжнародного кримінального суду про видавання ордера на арешт президента Росії Володимира Путіна – важливий крок на шляху до притягнення його до відповідальності за злочини у війні проти України. Про це 17 березня заявив голова Служби безпеки України Василь Малюк, його цитує пресслужба відомства.

"Насильницька депортація українських дітей до РФ – це один із багаточисельних злочинів Росії. І Путін обов'язково повинен відповідати за них особисто", – наголосив Малюк.

Він нагадав, що під процесуальним керівництвом Офісу генерального прокурора СБУ розслідує понад 31 тис. кримінальних проваджень щодо воєнних та інших злочинів РФ проти міжнародного гуманітарного права, скоєних в Україні. І серед них служба досліджує наразі понад 16 тис. фактів незаконного переміщення дітей.

"Слідчі спецслужби працюють щоденно, аби не тільки виконавці, але й головний "організатор" злочинів отримали покарання. Ми робимо все, щоб показати світу не емоції, а чітку доказову базу, яка зрештою приведе Путіна до заслуженого фіналу на лаві підсудних. Путін однозначно заслуговує на міжнародний трибунал", – зазначив Малюк.

Голова спецслужби наголосив, що СБУ й далі розслідує факти російських ударів по об'єктах критичної і цивільної інфраструктури, зокрема по дитячих лікарнях і школах.

Також триває розслідування щодо фактів жорстокого поводження російських загарбників із військовополоненими і цивільними заручниками.

Контекст:

17 березня МКС видав ордер на арешт Путіна й уповноваженої РФ з прав дитини Марії Львової-Бєлової. Їх підозрюють у незаконній депортації дітей з окупованих районів України в Росію. Тепер у Путіна є офіційний статус підозрюваного у скоєнні міжнародного злочину – незаконній депортації й переміщенні українських дітей, зазначили в Офісі генпрокурора України.

Російська уповноважена з прав дитини восени минулого року незаконно взяла в сім'ю дитину з тих, яких викрала в Маріуполі російська армія. МЗС України тоді ініціювало кримінальне розслідування проти неї.

Спікер Путіна Дмитро Пєсков, коментуючи рішення МКС, заявив, що в Кремлі "сам підхід до питання вважають обурливим і неприйнятним".

МКС розглядає злочини проти людяності, випадки геноциду та воєнних злочинів. Він діє на підставі Римського статуту, який ухвалили у 1998 році, він набув чинності з 2002 року. Юрисдикція суду поширюється лише на держави, які ратифікували Римський статут. Його підписало й ратифікувало 122 країни, 31 – лише підписала.

Росія підписала цей документ 2000 року, але так його і не ратифікувала. 16 листопада 2016 року Путін доручив МЗС РФ повідомити генерального секретаря ООН про намір Москви покинути Римський статут. У МЗС РФ звинуватили МКС у неефективній та односторонній роботі, а також заявили, що суд не виправдав покладених на нього надій.

Україна підписала Римський статут у 2000 році. Вона також досі не ратифікувала його, але у 2015 році повідомила МКС про визнання його юрисдикції щодо злочинів проти людяності та воєнних злочинів, скоєних із моменту початку агресії РФ.