Грозєв: Шанс, що Україні днями буде передано зброю, щоб самій закрити небо, – понад 90%
"Я думаю, що шанс, що зброю днями передадуть Україні, щоб самій закрити небо, – понад 90%. Шанс, що НАТО активно втрутиться, щоб закрити небо,– менше як 40%", – сказав Грозєв.
Він наголосив, що постачання такої зброї Україні – "то дуже реально".
Грозєв вважає, що країни НАТО мали допомогти встановити безполітну зону над Україною, щоб захистити її від постійних авіаобстрілів з боку Росії.
Він сказав, що сам "розгнівав" дуже багатьох колег та знайомих, коли написав у Twitter, що "соромно не закривати небо, що НАТО має це зробити".
"Зрозумійте: це морально-політична думка, яка у різних людей може бути різна. Ось люди, які не згодні з цим, наприклад, з Австрії, мені кажуть: "Ми розуміємо, що це моральне право. Але я не хочу, щоб те, що зараз трапилося з українськими дітьми, трапилося з моїми дітьми завтра. Щоб я завтра за них переживав... Тому давайте допомагати Україні, але не розпалюючи нову війну", – переказав свою розмову зі знайомими Грозєв.
Він вважає, що багато звичайних людей в інших країнах не мислять такими категоріями, як журналісти та експерти, і не розуміють, що від Росії йде довгострокова загроза, і не лише для України.
"Все-таки вони думають у національних масштабах", – припустив Грозєв.
Політики розуміють, але бояться розсердити свій електорат, продовжив журналіст.
"Тому я думаю, що те, що потрібно робити, – це змінити громадську думку саме освіченої еліти в західних країнах, щоб вони вимагали від своїх держав, які хочуть, все-таки це зробити... Вони ж глибоко моральні люди, але їм потрібен мандат. Їм потрібно, щоб їм населення сказало: "Так, ми дозволяємо вам ризикнути розв'язати війну з нами для того, щоб урятувати [українців]", – вважає Грозєв.
На його думку, по всьому світу потрібно об'єднувати людей навколо призову установити безполітну зону над Україною. Перша така глобальна акція відбулася 6 березня, у багатьох країнах на плакатах були написи "Закрийте небо", уточнив журналіст.
"Для мене поділ людей по країнах досить штучний, тому мені абсолютно однаковий сум приносить смерть однієї української дитини та однієї дитини з моєї країни, якою б вона не була", – сказав Грозєв.
Контекст:
З початку повномасштабного вторгнення РФ Україна просить НАТО "закрити небо" над країною, встановивши безполітну зону.
Під безполітною зоною мають на увазі заборону перебування авіації над будь-якою територією. Сторона, яка запроваджує такий режим, окреслює його межі та починає відстежувати дотримання. Літаки, які хочуть увійти в повітряний простір, де встановлена безполітна зона, повинні вимагати дозвіл на вхід у сторони, що її встановила. Усі літаки без такого дозволу в зоні дії режиму за замовчуванням вважаються порушниками та знищуються.
4 березня відбулася позачергова зустріч міністрів закордонних справ країн НАТО. Проте генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг після неї сказав, що Альянс не погодиться на створення безполітної зони над Україною. Він пояснив, що винищувачі НАТО мають збивати російські літаки, а це може перерости у повномасштабну війну. Подібну заяву зробив і держсекретар США Ентоні Блінкен.
Україна розглядає й альтернативні засоби "закриття неба". Наприклад, одержання від союзників літаків для Повітряних сил України. Як заявив секретар Ради національної безпеки та оборони України Олексій Данілов, якщо НАТО не може "закрити небо" над Україною, то Україна закриє його сама, але для цього їй потрібна зброя.
Після авіаудару, який Росія завдала по пологовому будинку та дитячій лікарні в Маріуполі Донецької області 9 березня, Великобританія пообіцяла доставити Україні озброєння для ведення протиповітряної оборони.