Гудков: Вторгнення в Україну для Путіна означає поразку в Росії. Який йому сенс самовбиватися?
Президент Росії Володимир Путін усвідомлює, яких втрат зазнає у разі, якщо зважиться на нове вторгнення в Україну. Таку думку російський опозиційний політик, колишній депутат Держдуми РФ Дмитро Гудков, висловив в ефірі програми "Свобода слова Савіка Шустера" на каналі "Україна" 28 січня.
"Путін завжди використовує зовнішню політику, щоб вирішити якісь свої внутрішні проблеми. І якщо згадувати 2014 рік, анексію Криму, то тоді пропаганда працювала, тоді люди реально підтримували повернення Криму до "рідної гавані". Пропаганда промила тоді мізки. І нас було у Думі всього четверо депутатів, хто не голосував за анексію Криму. І це було вкрай складно зробити. Наразі зовсім інша суспільна думка. По-перше, більшість росіян (це демонструє соціологія "Левада-центру") виступає категорично проти війни, вони бояться війни. І, згідно з останнім опитуванням, 80% позитивно ставляться до України, тобто попри те, що пропаганда з літа намагається цю суспільну думку змінити. Тож нападаючи на Україну, Путін не вирішить проблеми зниження свого рейтингу. Навіть більше, цей рейтинг піде донизу", – почав Гудков.
На його думку, у цій ситуації також важлива роль зовнішньополітичної ситуації.
"Аргумент зовнішній. Путін зуби обламає цього разу. Це не 2014 рік, коли практично без втрат і спротиву взяли Крим. Цього разу армія [України] інша, підготовленіша. Суспільна думка [в Україні] зовсім інша, люди готові захищатися. Я навіть, перебуваючи тут, відчуваю, що дуже сильно все з 2014 року змінилося. Тому на мою думку, Путін розуміє, що це будуть втрати, серйозні втрати. Люди не підтримають, буде зниження рейтингів і цієї миті буде введено серйозні санкції Заходу, які вдарять по оточенню Путіна. Тому вторгнення означає для Путіна поразку всередині країни", – продовжив політик.
Гудков вважає, що Путін організував новий виток ескалації задля вирішення своїх проблем.
"Він вирішив уже свої проблеми. Дивіться, він такий великий, лідер великої країни. І з ним ніхто не розмовляв останнім часом, він був в ізоляції, а тепер просто не злазить із перших шпальт усієї західної преси. Я думаю, йому це дуже подобається. Окрім того, Захід уже продекларував, що вводитиме санкції лише у разі вторгнення. Це означає, що без вторгнення жодних санкцій не буде, а у вересні ще Сенат обговорював серйозний пакет санкцій проти найближчого оточення [Путіна]. Тепер усе: "Аби не було війни. Із Путіним ми розмовляємо, а що там у тебе в країні відбувається – [російський опозиціонер Олексій] Навальний сидить, репресії, – вже нікого не обходить, Захід ніби готовий пробачити. Усе, він запобіг санкціям, він у фокусі всіх світових ЗМІ, з ним ведуть переговори [президент США Джо] Байден, усі світові лідери – всі проблеми вирішені, тому я не розумію, який йому сенс наступати на граблі, самовбиватися, починати широкомасштабний конфлікт, війну з Україною", – резюмував Гудков.
Контекст:
Навесні 2021 року Росія нарощувала війська поблизу кордону з Україною та в окупованому Криму. Наприкінці жовтня американські ЗМІ почали повідомляти, що Росія знов стягує війська до кордону з Україною.
У Білому домі заявили 18 січня, що Росія може будь-якої миті розпочати вторгнення в Україну. Зокрема, у США стурбовані переміщенням російських військ на навчання до Білорусі. США, як каже заступниця держсекретаря США Венді Шерман, бачать усі ознаки того, що Путін має намір застосувати військову силу проти України "зараз чи, можливо, у середині лютого". Проте невідомо, чи ухвалив він остаточне рішення, зазначила вона.
24 січня після засідання РНБО, на якому розглядали зокрема питання нацбезпеки, президент України Володимир Зеленський сказав, що "все спокійно, причин для паніки немає". Секретар РНБО Олексій Данілов того самого дня заявив, що повномасштабне вторгнення Росії зараз неможливе, і наголосив, що приводів для паніки немає.