Гватемала стала першою країною Латинської Америки, яка візьме участь у створенні трибуналу для РФ – Кулеба
Про це повідомив у Twitter міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба за підсумками зустрічі із главою МЗС Гватемали Маріо Адольфо Букаро Флоресом у Нью-Йорку.
"Гватемала – наш вірний друг. Ми обговорили спільні зусилля щодо притягнення Росії до відповідальності, зокрема за злочин агресії. Гватемала приєднається до Core Group зі створення спеціального трибуналу, ставши першою країною Латинської Америки, яка це зробила", – написав Кулеба.
Контекст:
Україна наполягає на створенні спеціального трибуналу щодо злочину російської агресії проти України, оскільки Міжнародний кримінальний суд та інші схожі інституції на цьому етапі не можуть розглядати справи щодо таких злочинів.
В основу майбутнього спецтрибуналу Україна запропонувала покласти п'ять параметрів, один із яких – визначити, що статус підсудного, включно зі статусом глави держави, не звільнятиме його від індивідуальної кримінальної відповідальності.
Необхідність створення спецтрибуналу для Росії вже підтримала низка європейських і міжнародних інституцій, зокрема Парламентська асамблея Ради Європи, Європарламент, парламентські асамблеї НАТО та ОБСЄ, а також окремі країни (наприклад, Франція, Німеччина і Латвія).
2 лютого президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що міжнародний центр із розслідування злочину агресії РФ проти України працюватиме в Гаазі, і наголосила, що цю роботу запустять дуже швидко. У ній братимуть участь європейське агентство Євроюст, Україна, Нідерланди й партнери з Об'єднаної слідчої групи, яка розслідувала катастрофу рейсу МН17.
Розробленням спецтрибуналу для РФ займається понад 20 країн, повідомляли 22 лютого в Офісі генпрокурора.
За словами президента Володимира Зеленського, лідерську позицію у питанні створення трибуналу займають Нідерланди, Великобританія, США, країни Балтії та Польща, але "здебільшого держави бояться створювати трибунали, бояться думати про це".