Зеленський: Більшість держав бояться створювати трибунали

За словами Зеленського, війна продемонструвала слабкість міжнародних інститутів
Фото: EPA

Створення спеціального трибуналу за агресію Росії проти України є складним процесом. Про це президент України Володимир Зеленський заявив 24 лютого в Києві під час присвяченій річниці повномасштабного вторгнення РФ пресконференції "Лютий. Рік незламності", яку транслює телеканал "Ми  Україна".

За словами глави держави, майданчик ООН можуть використовувати для створення спеціального трибуналу за злочини РФ.

"Може, це не універсальний майданчик. Але іншого майданчика, де було б більше країн, яких можна об'єднати політично, я поки що не бачу", – пояснив президент.

Він зазначив, що Україна також активно працює над створенням спеціального механізму для компенсації усіх збитків, яких завдала Росія.

"Це дуже складний механізм. Здебільшого держави бояться створювати трибунали, бояться думати про це, і ви розумієте чому. Тому що різна відповідальність. І перед тим, як запровадити щось у себе в державі, потрібні політичне об'єднання та воля. І ООН для цього дуже корисна", – сказав Зеленський.

Він наголосив, що лідерську позицію щодо створення трибуналу займають Нідерланди, Великобританія, США, країни Балтії і Польща.

За словами президента, війна продемонструвала слабкість міжнародних інституцій, зокрема Червоного Хреста.

"Знаєте, від якої відповіді від багатьох інституцій я втомився? "У нас не той мандат". Тобто не універсальний мандат, не універсальний доступ, не універсальна організація. Але тим не менш, поламали в якийсь момент – ООН на чолі з [Антоніу] Гутеррішем, я йому дуже вдячний… Ми стали активними. Ми завели їх нашою енергією", – резюмував глава держави.

Контекст:

Україна наполягає на створенні спеціального трибуналу щодо злочину російської агресії проти України, оскільки Міжнародний кримінальний суд та інші такі інститути на цьому етапі не можуть розглядати справ щодо таких злочинів.

Необхідність створення спецтрибуналу для Росії уже підтримала низка європейських і міжнародних інституцій, зокрема Парламентська асамблея Ради Європи, Європарламент, парламентські асамблеї НАТО та ОБСЄ, а також окремі країни (наприклад, Франція, Німеччина та Латвія).

2 лютого президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що міжнародний центр із розслідування злочину агресії РФ проти України працюватиме в Гаазі, і наголосила, що цю роботу запустять дуже швидко. У ній братимуть участь європейське агентство Євроюст, Україна, Нідерланди та партнери з Об'єднаної слідчої групи, яка розслідувала катастрофу рейсу МН17.