Правозахисниця Романцова про трибунал щодо воєнних злочинів Росії: Нам ніхто цього не подарує. Українці мають організуватися і зробити трибунал G

Романцова: Трибунал проти російської агресії це те, що нам і нашим дітям потрібно
Фото: Sasha Romantsova / Facebook
До війни в Україні призвела безкарність Росії за воєнні злочини, які вона скоїла в інших країнах. Таку думку в інтерв'ю виданню "ГОРДОН" висловила Олександра Романцова – правозахисниця і виконавча директорка "Центру громадянських свобод", який нагородили Нобелівською премією миру.

"Нам ніхто цього не подарує. Це наше завдання – організуватися і зробити трибунал. ООН, Міжнародний кримінальний суд, Міжнародний трибунал щодо колишньої Югославії й Нюрнберзький трибунал зробили не прибульці – ці інституції побудували люди, які бачили, що справедливість потрібна для сталого миру. Трибунал проти російської агресії – це те, що нам і нашим дітям потрібно", – наголосила Романцова.

За її словами, наразі у світі немає інституцій, які б займалися злочинами агресії, оскільки після Другої світової війни такі злочини ніде у світі не переслідували.

"Злочину агресії не покриває Міжнародний кримінальний суд. Це наше завдання сьогодні – створити механізм. Звичайно, ідеться насамперед про Україну. Але ще були Чечня, Сирія, Грузія, Молдова. У світі є купа попереднього не засудженого, що призвело до війни в Україні. Ми маємо вивчити цей урок і більше не допускати помилок. Потрібен трибунал як про злочини агресії у співпраці з Міжнародним кримінальним судом, так і наш внутрішній", – заявила Романцова.

Важливо, зазначила правозахисниця, щоб кожна людина, яка постраждала від дій агресора, змогла дістати доступ до правосуддя.

"Ми маємо зламати коло непідсудності злочинів. Що відбувалося 70 радянських років? Жертви репресій чули співчуття, але агресорів не покарали досі. Мільйони людей знищили, розстріляли в радянських таборах. Хтось доносив, хтось забирав людей, хтось розстрілював, хтось відправляв у ГУЛАГ... Це були конкретні люди, які ухвалювали такі злочинні рішення, і їх необхідно засудити. Україна має вийти із цього порочного кола", – сказала правозахисниця.

Правозахисниця Романцова: Немає не твоєї війни. ПВК "Вагнер" міцнішала в Африці. Ми не звертали уваги на це, а тепер "Вагнер" в Україні. Повний текст інтерв'ю

Контекст:

Створити спеціальний трибунал щодо злочину російської агресії проти України запропонував президент України Володимир Зеленський. Україна пропонує покласти в основу майбутнього спецтрибуналу п'ять параметрів і, зокрема, визначити, що статус підсудного, включно зі статусом глави держави, не звільнятиме його від індивідуальної кримінальної відповідальності.

Необхідність створення спецтрибуналу для РФ підтримали Парламентська асамблея Ради Європи, Європарламент і парламентські асамблеї НАТО та ОБСЄ.

Міська влада Гааги теж підтримала цю ідею. 4 січня представниця Народної партії за свободу та демократію Лотте ван Бастен Батенбург повідомила, що за її пропозицію "докласти зусиль для розміщення цього спеціального трибуналу в Гаазі" проголосувала майже вся міськрада.

Про початок роботи над створенням спецтрибуналу для розслідування воєнних злочинів Росії в Україні заявили 30 листопада у МЗС Франції. Російське МЗС "обурилося" через заяву МЗС Франції.