Глава комітету розвідки Конгресу: Схоже, США тричі кажуть "ні" кожному виду зброї, перш ніж надати її Україні
У Вашингтоні обговорили проблеми з американським фінансуванням потреб України на полі бою проти російської агресії під час дискусії в Атлантичній раді, де модератором був глава комітету розвідки Конгресу США республіканець Майк Тернер. Про це 30 листопада повідомляє "Голос Америки".
Тернер зауважив, що проблема з фінансуванням підтримки України полягає, зокрема, у неспроможності адміністрації "сформулювати план успіху". За його словами, у Конгресі США не мають відповіді щодо подальшого розвитку подій і методів досягнення цілей, і якими власне є цілі США.
Окрім того, за його словами, керівництво України "обтяжене уявленням американського народу про мільярди доларів, які навіть ніколи не надходили в Україну", про що Тернер особисто спілкувався із президентом України Володимиром Зеленським. Ідеться про гроші, які фактично використали у США для поповнення власних оборонних запасів або для підтримки союзників.
"Схоже на те, що адміністрація повинна тричі публічно сказати "ні" Україні щодо кожної системи зброї, перш ніж нарешті визнати потребу в ній і надати. А потім потрібно ще шість місяців, щоб [українці] отримали її", – сказав Тернер.
На його думку, республіканці чекають від адміністрації президента США Джо Байдена визнання "провалу" своєї політики щодо південних кордонів. Тому це питання в Конгресі наполегливо поєднують із наданням фінансування Україні, очікуючи не тільки грошей для потреб американського кордону, але зміни державної політики щодо нього загалом.
Старша радниця Атлантичної ради Дебра Кейган зауважила, що не варто розділяти підтримку України й Ізраїлю. Вона пояснила, що йдеться не про дві різні війни, а про протистояння одному й тому ж ворогові – Росія фінансує як війну проти України, так і роками підтримує бойовиків ХАМАС.
Із цією тезою погоджується і Тернер. За його словами, варто розглядати боротьбу України й ситуацію на Близькому Сході як боротьбу між демократією й авторитаризмом, щоб не упустити справжню суть цих воєн і не допустити "спільного святкування" Росії, Ірану, Китаю та інших прихильників диктатури.
Контекст:
20 жовтня президент США Джо Байден подав запит у Конгрес на додаткове фінансування на суму приблизно $106 млрд. Воно, зокрема, передбачало допомогу Україні ($61,4 млрд, найбільший пакет) та Ізраїлю ($14,3 млрд), що зазнав атаки бойовиків терористичної організації ХАМАС 7 жовтня, а також надання коштів на безпеку південного кордону США.
Спікер Палати представників Майк Джонсон, зі свого боку, 30 жовтня презентував законопроєкт, що передбачає окреме виділення $14,3 млрд для Ізраїлю. Його 2 листопада підтримала Палата представників, проте 7 листопада демократи в Сенаті заблокували допомогу Ізраїлю окремо від України.
15 листопада Палата представників ухвалила тимчасовий законопроєкт, щоб уникнути шатдауну. Цього самого дня документ без фінансування України та Ізраїлю схвалив Сенат США, а 16 листопада підписав Байден.
Цього тижня Конгрес повертається до роботи й на порядку денному стоять законопроєкти щодо Ізраїлю й України, зазначило Bloomberg.
У Пентагоні закликали Конгрес США якомога швидше ухвалити законопроєкт про додаткову фінансову допомогу Україні та Ізраїлю.