Заяви про "підготовку України до наступу" – російська дезінформація – Хомчак

Хомчак: Наша держава на перше місце ставить життя своїх громадян
Фото: mil.gov.ua
Головнокомандувач Збройних сил України генерал-полковник Руслан Хомчак заявив, що Україна планує врегулювати збройний конфлікт на Донбасі в політико-дипломатичний спосіб, а заяви Росії про "підготовку України до наступу на Донбас" – цілеспрямована кампанія з дезінформації. Повідомлення Хомчака опублікував Генштаб ЗСУ у Facebook.

"Ця кампанія має на меті дискредитувати Україну на міжнародній арені, посіяти паніку серед населення тимчасово окупованих територій, змінити інформаційний порядок денний для просування геостратегічних інтересів Кремля", – підкреслив Хомчак.

Він нагадав, що керівництво України визначило політико-дипломатичний сценарій урегулювання міжнародного збройного конфлікту в Донецькій і Луганській областях як пріоритетний.

"Звільнення тимчасово окупованих територій силовим шляхом неминуче призведе до загибелі великої кількості цивільних громадян і втрат серед військовослужбовців, що є неприйнятним для України... Наша держава на перше місце ставить життя своїх громадян", – зазначив головнокомандувач ЗСУ.

Він повторив, що українська армія готова до "адекватної відповіді" як у разі ескалації конфлікту в районі проведення операції Об'єднаних сил, так і в разі ускладнення воєнно-політичної ситуації навколо України.

Хомчак зазначив, що Росія, використовуючи залякування і шантаж, штучно загострює ситуацію для досягнення власних геостратегічних цілей. На цьому тлі, додав він, Україну підтримує весь цивілізований світ.

Головнокомандувач ЗСУ додав, що співпраця Україна – НАТО має виключно мирний характер і спрямована на зміцнення обороноздатності країни, а євроатлантичний вибір України є суверенним правом держави, на яке не має права впливати Росія.

Контекст:

2014 року, відразу після анексії Криму, на сході України Росія почала збройну агресію. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на оприлюднені Україною факти і докази.

22 липня 2020 року тристороння контактна група погодила режим повного і всеосяжного припинення вогню на Донбасі з опівночі 27 липня.

На початку 2021 року ситуація на Донбасі загострилася. Штаб операції Об'єднаних сил неодноразово повідомляв, що противник веде снайперський вогонь. У лютому перший президент України, голова української делегації у тристоронній контактній групі з урегулювання конфлікту на Донбасі Леонід Кравчук заявив, що " перемир'я вже просто немає".

1 квітня в Офісі президента України повідомили, що з початку 2021 року російсько-окупаційні війська на Донбасі порушили режим припинення вогню більше ніж 570 разів. Президент України Володимир Зеленський розповів 6 квітня, що від початку дії липневого перемир'я на Донбасі загинуло 28 українських військовослужбовців, із них 23 – із початку поточного року.

Наприкінці березня – на початку квітня ЗМІ та очевидці почали публікувати відеодокази, що Росія активно перекидає військову техніку у Крим через Керченський міст і стягує війська до кордону з Україною (за оцінками американських чиновників, РФ могла перекинути до кордону приблизно 4 тис. військовослужбовців).

30 березня головнокомандувач Збройних сил України Руслан Хомчак підтвердив, що РФ нарощує війська поблизу кордону з Україною та в окупованому Криму, що "створює загрозу воєнній безпеці держави". Українська розвідка заявила, що Росія хоче розширити військову присутність на підконтрольній бойовикам "ДНР" і "ЛНР" території через введення регулярних підрозділів збройних сил РФ, і не відкинула спроби просування російських військ углиб території України.

За словами міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби, нинішня ескалація з боку РФ на Донбасі є системною і наймасштабнішою протягом останніх років.

Через ескалацію ситуації на Донбасі командування військ США в Європі оголосило максимальну готовність. Колишній командувач американської армії в Європі Бен Годжес вважає, що стягування військ може бути "позерством Росії" і "перевіркою" адміністрації нового президента США Джо Байдена.