Історик Грицак: Треба мати візію і стратегію, що робити з Росією. Багато хто на Заході зараз до цього не готовий
Грицак перерахував речі, які, на думку деяких українських експертів, необхідно зробити, щоб із Росією можна було співіснувати.
Зокрема, за його словами, потрібна демілітаризована зона на російській території.
"Треба думати про денуклеаризацію Росії. Про те, що над ядерною зброєю Росії має бути міжнародний контроль. Я також вважаю, що Росію треба вивести з Ради Безпеки ООН... Але в першу чергу, вважаю, треба починати з політичних реформ. Росію треба видозмінити, бо Росія історично відтворює тип влади – "хто володарює країною, одночасно є її власником", – сказав історик.
Окрім того, за його словами, у РФ церква має бути повністю відокремлена від держави, оскільки в неї через відсутність багаторічного досвіду демократії немає таких запобіжників, як у Великобританії. Також, підкреслив Грицак, у Росії має бути накладена сувора заборона будь-якому представнику ФСБ будь-коли обіймати високі державні пости, оскільки це "дуже велика небезпека".
"Ми зараз фантазуємо. Кажуть, що фантазії мають своє право, тому що реальності не існує. Реальність знищена 24 лютого. Бо більшість людей вважали, що війна нереальна. Вона така безглузда, безсенсова, що всі казали, що це неможливо. Можливо. Каховська трагедія теж показала, що реальність цілком нова. І ми повинні бути в категорії створення цієї нової реальності. Я думаю, що одним із найбільших інструментів є те, що Захід буде мати тиск на Росію", – сказав Грицак.
Він ще раз підкреслив, що Росія потребуватиме реформування і його необхідно із чогось починати.
"І треба мати візію, програму і стратегію, що робити з Росією. Я розумію, що багато хто на Заході зараз до цього не готовий. Вони називають наші плани мріями і фантазіями. Але ще раз скажу: світ належить тим, хто мріє", – додав історик.
Грицак: Перемогою України буде перетворення Росії на нормальну країну, яка не воює із сусідами. Це можливо, але тільки під тиском. Читайте повну версію інтерв'ю
Контекст:
ЗМІ й експерти обговорюють різні сценарії, що буде з Росією після війни. Політичні діячі й аналітики з різних країн неодноразово висловлювали припущення, що РФ рано чи пізно розпадеться. Секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данілов ще у 2020 році називав Росію "штучним утворенням", яке створили "під кулеметами", і припустив, що вона розвалиться ще за його життя.
Майже половина експертів із зовнішньої політики, яких опитав аналітичний центр Atlantic Council, дала прогноз, що на Росію чекає розпад або перетворення на failed state.
Телеведучий Савік Шустер вважає, що в майбутньому на Росію чекає сутичка між олігархатом і частиною злочинного світу, яку він назвав мафією.
Радник глави Офісу президента України Михайло Подоляк заявив, що обов'язково буде введення демілітаризованої зони на 100–120 км на території Бєлгородської, Брянської, Курської, Ростовської областей РФ.