Ядерна загроза з боку Росії існує постійно, зараз підвищеного ризику немає – ГУР МО

Юсов вважає, що ризик застосування тактичної ядерної зброї Путіним зараз не вищий, ніж раніше
Фото: Media Center Ukraine - Ukrinform / Telegram

Застосування ядерної зброї призвело б до краху режиму президента країни-окупанта РФ Володимира Путіна і його остаточної поразки в розв'язаній ним проти України війні. Про це представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Андрій Юсов розповів 20 червня у коментарі інформагентству "РБК-Україна".

Юсов акцентував на тому, що Росія вже неодноразово вчиняла різні терористичні акти, воєнні злочини й, зокрема, займалася ядерним шантажем.

"Путінська Росія – це держава-терорист, яка володіє ядерною зброєю – стратегічною й тактичною. І гіпотетично загроза на цьому напрямку завжди існує", – наголосив він.

У зв'язку із цим Україна та її міжнародні партнери уважно відстежують ситуацію з російською ядерною загрозою.

"Станом на зараз ми не можемо говорити про зміну ситуації і підвищення ризиків імовірності застосування тактичної ядерної зброї так званою Російською Федерацією проти України", – сказав Юсов.

Представник ГУР МО пояснив, що гіпотетичний ядерний удар нічого особливо не змінив би для окупантів на полі бою. Водночас застосування ядерної зброї призвело б до краху режиму Путіна і його остаточної поразки, адже реакція світу була б "просто шаленою".

"Проте остаточно зняти питання таких загроз проти не лише України, а й для міжнародної спільноти з боку агресивної Російської Федерації ми зможемо лише тоді, коли питання ядерного озброєння у РФ буде знаходитися під міжнародним наглядом та контролем", – пояснив представник ГУР.

20 червня президент США Джо Байден заявив, що вважає загрозу застосування Путіним тактичної ядерної зброї реальною. Напередодні Байден назвав заяву Путіна про те, що Росія вже розмістила свою тактичну ядерну зброю в Білорусі, "абсолютно безвідповідальною". Президент країни-окупанта у цій заяві повідомив, що перші тактичні ядерні заряди вже перемістили до Білорусі, хоча раніше Путін обіцяв, що це станеться в липні 2023 року.

Контекст:

25 березня Путін заявив, що Лукашенко попросив його розгорнути в країні тактичну ядерну зброю. За словами президента РФ, будівництво сховища на території Білорусі закінчать до 1 липня. Путін стверджував, що поки йдеться не про передавання ядерної зброї, а про підготовку носіїв ядерної зброї й екіпажів для них. Розгортання в РБ – це перше переміщення Росією ядерних боєголовок за межі РФ після розпаду Радянського Союзу.

Приводом для такого кроку, за словами президента РФ, стала заява Великобританії про постачання Україні боєприпасів зі збідненим ураном. Водночас у Великобританії наголошували, що цей компонент не має нічого спільного з ядерною зброєю чи потенціалом і Росія "знає про це, але навмисно намагається дезінформувати". У НАТО розкритикували Путіна за "небезпечну й безвідповідальну" ядерну риторику.

Глава європейської дипломатії Жозеп Боррель заявив, що Євросоюз може ввести нові санкції, якщо Росія розмістить ядерну зброю на території Білорусі.

Президент України Володимир Зеленський в інтерв'ю південнокорейському виданню Chosun Ilbo, яке вийшло 30 травня, зазначив, що розміщення російської ядерної зброї в Білорусі нічого не означає для України. За його словами, Росія "не раз і не два" озвучувала ядерні погрози, і перекидання тактичної зброї до Білорусі є не більше ніж політичним вивертом.