"Як ми можемо терпіти, що постійний член Радбезу ООН веде геноцидну війну". Науседа закликав створити суд для розгляду воєнних злочинів РФ
Світова спільнота має створити спеціальний суд для розгляду воєнних злочинів Росії на території України. Про це 20 вересня на засіданні Генеральної Асамблеї ООН заявив президент Литви Гітанас Науседа. Його виступ транслював YouTube-канал in time Ukraine LIVE.
"Як ми можемо терпіти те, що постійний член Ради Безпеки ООН веде геноцидну війну на завоювання і знищення? Країна, яка жорстоко зневажає світовий порядок, що ґрунтується на правилах. Країна, дії якої ускладнюють підтримку миру і безпеки на всій планеті", – наголосив литовський лідер.
Він зазначив, що кожен член ООН має поважати норми міжнародного права, і важливо вирішити, що терпимо, а які "червоні лінії перетнула" Росія.
"Литва і надалі використовуватиме механізми притягнення до відповідальності за масові звірства, які відбуваються на території України. Я закликаю світову спільноту скликати спеціальний суд для розгляду воєнних злочинів. Крім того, необхідно виробити механізм відшкодування збитків жертвам цих злочинів", – заявив Науседа.
За його словами, "за маскою енергетичної наддержави ховається небезпечна імперська держава, яка намагається окупувати й анексувати своїх сусідів".
Президент також засудив дії російських окупантів, котрі захопили Запорізьку атомну електростанцію.
"Не може бути жодної безкарності за жорстокі злочини, скоєні під час війни. Забезпечення справедливості та притягнення до відповідальності мають найважливіше значення з погляду авторитету ООН і міжнародної спільноти. Ми маємо консолідувати й розвивати наші зусилля у правовій сфері", – резюмував литовський лідер.
Контекст:
Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну 24 лютого.
Росіян звинувачують у скоєнні багатьох злочинів на окупованих територіях. Після їхнього відступу в українських населених пунктах знаходили безліч трупів мирних жителів зі слідами тортур. Росіяни грабували, ґвалтували, катували й убивали мирне населення на захоплених територіях.
Задокументовано випадки тортур окупантами українських військовополонених, які перебувають у руках росіян.
Необхідність створення спецтрибуналу для РФ підтримали ПАРЄ, Європарламент і парламентські асамблеї НАТО та ОБСЄ, повідомляв глава МЗС України Дмитро Кулеба. За його словами, Україна пропонує покласти в основу майбутнього спецтрибуналу п'ять параметрів.
Про необхідність створення спеціального трибуналу РФ говорив і президент України Володимир Зеленський.