"Якщо доправляти літаками, він буде золотим". Жданов пояснив, коли Україна почне отримувати техніку за лендлізом
Жданов відповів ствердно на запитання Гордона, чи є шанс, що Україна отримає "все, що потрібно українській армії, щоб вигнати цих чортів звідси"
"Річ у тім, що все, що ми отримуємо сьогодні, – це грантова допомога від наших країн-партнерів, тих, хто нас хоче підтримати (але не так, як пан Шольц – однією рукою дає, а іншою не дає). Ця грантова допомога залежить від можливостей кожної країни. Скажу так, що для маленької Словаччини вісім гаубиць Zuzana-2, які вони хочуть нам передати, – це величезна допомога у масштабах їхніх збройних сил. Для них це велика допомога. Польща, як більш потужна держава, – 60 САУ Krab – чудова допомога. Але це не лендліз. Ось у чому різниця", – зазначив він.
Лендліз, як підкреслив Жданов, "запрацював точно того дня", коли президент США Джо Байден підписав закон про його фінансування.
"Саме того дня американська преса повідомила, що в якомусь порту (не пам'ятаю назви) почали відвантажування техніки на судно забезпечення військово-морських сил США. Ось тепер порахуйте. Це було, по-моєму, 15 травня. [...] Завантаження пароплава – Атлантика – розвантаження пароплава у Європі – навантаження на залізничний склад – прибуття до України. Скільки? Десь місяця півтора", – продовжив він.
Жданов нагадав, що закон про виділення $40 млрд для реагування на російську агресію, який передбачає надання Україні військової допомоги, Байден підписував під час поїздки до Південної Кореї. Отже, Білий дім хотів продемонструвати прискорення процесу надання оборонної допомоги Україні, вважає Жданов.
На думку експерта, доправляти озброєння за лендлізом транспортними літаками нераціонально.
"Сенс?! Це буде золотий лендліз: гроші закінчаться швидше, ніж привезуть техніку. Ну, 80 тонн бере на борт [транспортний літак] Hercules. 46 тонн важить самохідка. Тобто він навіть двох не візьме. Ось у чому проблема. Те, що можна везти, вони везуть: гаубиці М777 летять усі літаками, тому що вони легкі", – пояснив Жданов, зазначивши, що українські артилеристи дали гаубиці М777 назву "три сокири" – через схожість цифри 7 із сокирою.
Також літаками Австралія доправила Україні бронемашини – через велику відстань між країнами та розуміння, що ця допомога потрібна швидко, зазначив Жданов. Це теж була грантова допомога, сказав він.
"А важке озброєння куди? А Bradley чи самохідки M109 – куди їх заганяти у літак? Це тільки Росія може дозволити собі возити важке озброєння транспортними літаками у Сирію – практично по одній-дві машини на транспортний борт", – додав Жданов.
За його оцінкою, зброю у необхідному обсязі Україна почне отримувати "у другій половині літа" – наприкінці липня – на початку серпня.
Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)
Контекст:
Із 2014 року Сполучені Штати виділили Україні понад $7,3 млрд на надання допомоги у гарантуванні безпеки, зокрема приблизно $5,3 млрд допомоги у галузі безпеки від початку роботи адміністрації президента Джо Байдена (із них 4,6 млрд – із 24 лютого), повідомили у Пентагоні 1 червня.
У травні Конгрес затвердив виділення $40 млрд, із яких $6 млрд передбачено на посилення безпеки України. Про перший пакет із цієї суми й 11-й від початку вторгнення – вартістю $700 млн – Байден оголосив 1 червня, до нього входять РСЗВ HIMARS.
Окремо у США ухвалили закон про лендліз для України (Байден підписав його 9 травня). Згідно з цим документом, президент США зможе дозволити уряду позичати або давати в оренду засоби захисту Україні й іншим країнам Східної Європи, "яких торкнулося вторгнення Російської Федерації в Україну", щоб допомогти зміцнити обороноздатність цих країн і захистити їхнє цивільне населення від можливого вторгнення або агресії з боку Росії, яка триває. Україна не муситиме заздалегідь платити за постачання техніки та озброєнь, їй нададуть відтермінування оплати.