Якщо ФРН у нормандському форматі буде діяти, як у випадку з авіакомпаніями РФ, то Росія забереться з Донбасу – Кулеба

Кулеба (ліворуч) розповів німецьким колегам, як треба діяти проти РФ у нормандському форматі
Фото: EPA
РФ змінює свою поведінку, коли у відповідь на її дії йде жорстка реакція. Про це 9 червня за підсумками візиту до Німеччини заявив у Facebook міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

Він розповів, що після заборони польотів над Білоруссю німецькі авіакомпанії не змогли здійснювати рейси в Москву в обхід Мінська, оскільки РФ не надала їм на це дозволу. Німеччина у відповідь заборонила російським літакам літати в німецькі аеропорти.

"Росія миттєво підняла руки догори, здалася і сказала: вибачте, сплутали, помилка, більше так не будемо, літайте і ми до вас будемо літати", – зазначив глава МЗС України.

РФ змінює свою поведінку, коли реакція є "жорсткою і принциповою", сказав Кулеба своїм німецьким колегам.

"Якщо ви (ФРН.  "ГОРДОН") у нормандському форматі та у відносинах із РФ у питанні припинення російської агресії проти України будете діяти так само чітко, принципово і дієво, як у випадку з авіакомпаніями, то Росія дуже швидко забереться з Донбасу, ми відновимо територіальну цілісність, почнемо відновлювати економічний лад на цих територіях, і війна в Україні припиниться", – переконаний міністр.

Паралельно розпочнуть роботу зі звільнення Криму від російської окупації, резюмував Кулеба.

Контекст:

Відразу після анексії Криму 2014 року Росія почала збройну агресію на сході України. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на надані Україною факти і докази. За даними ООН, за час конфлікту загинуло приблизно 13 тис. осіб.

Переговори про врегулювання конфлікту на Донбасі ведуть у межах ТКГ (Україна – ОБСЄ – Росія) і "Нормандської четвірки" (Україна – Німеччина – Франція – Росія).

У Парижі 9 грудня 2019 року відбувся останній саміт лідерів "Нормандської четвірки". У його підсумковому комюніке написано, що сторони домовилися про припинення вогню, відкриття нових пунктів пропуску, обмін утримуваними особами за формулою "всіх на всіх" до 31 грудня 2019 року, розведення сил та засобів на трьох нових ділянках на Донбасі, продовження на рік дії закону "Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей" і розширення мандата спеціальної моніторингової місії ОБСЄ. Домовленості було виконано частково. Очікували, що наступний саміт відбудеться 2020 року, однак цього не сталося.

За словами голови української делегації у ТКГ Леоніда Кравчука, переговорний процес щодо врегулювання ситуації на Донбасі не дає реальних результатів ні в мінському форматі, ні в нормандському. Він висловив думку, що на переговорний процес щодо Донбасу вплине саміт президентів США і РФ Джо Байдена та Володимира Путіна 16 червня в Женеві (Швейцарія).