Якщо Україна не скасує заборону на переказ коштів з України до ЄС, мільйонам біженців уже у серпні доведеться сплачувати там податки – економіст
За його словами, після закінчення трьох місяців статусу резидентів набувають усі категорії приїжджих – біженці, отримувачі тимчасового притулку, власники трудової чи бізнес-віз, а також посвідки на проживання. Більшість із них, вважає експерт, досі не мали досвіду заповнення податкових декларацій та відкриття рахунків в іноземних банках.
З початку війни НБУ ввів заборону фізичних осіб на транскордонні платежі й українці не можуть переказувати гроші навіть зі свого рахунку на свій. Що є єдиним типом угод, окрім кредиту, щодо якого не виникає податкових зобов'язань у Європі. Про всі інші операції європейські банки передають звіт до податкових органів, і походження коштів "доведеться пояснити".
"Це ваші особисті заощадження? Тоді надайте податкові декларації за попередні роки в Україні на всю суму поповнення. Що "не буде покрито документами" – стане сумою вашої першої бази оподаткування в ЄС", – продовжує експерт.
"Ви не маєте декларацій? Це гроші вашого чоловіка/батька/нареченої/дідуся/друга сім'ї, що передає вам їх з України готівкою? Ну що ж, тоді нехай він прийде в банк і покаже свою декларацію. Він в Україні? Ну що ж, дуже шкода. Сподіваємося, він зможе це зробити в майбутньому, тоді ми перерахуємо суму ваших зобов'язань, а поки, будь ласка, сплатіть податки як з особистого доходу", – описує він майбутню процедуру.
Без документального підтвердження законності надходжень найменше, що може статися, – біженцям виставлять рахунок на повернення соціальної допомоги і попросять покинути соціальне житло, прогнозує він.
Щоб уникнути цих наслідків, Кухар та група його колег пропонують уряду ухвалити кілька оперативних рішень.
Перше – додати у систему сервісів "Дія" видавання спеціальних електронних декларацій про доходи громадян за 10, 20, 25 років, у яких будуть зазначені їхні податкові відрахування, навіть якщо вони не заповнювали декларації за попередні роки.
Друге – Національний банк України та Кабінет Міністрів мають зняти старі та не вводити нових обмежень на переказ коштів з України до Європи між членами однієї сім'ї або близькими родичами.
"Також треба подумати над тим, які обмеження на перерахування українцями чесно зароблених і вже оподаткованих в Україні сімейних грошей можна було б зняти ще. Для того, щоб хоч якось полегшити долю наших жінок та дітей, що вимушено сьогодні знаходяться там", – підбиває підсумок експерт.
Контекст:
За даними управління верховного комісара ООН у справах біженців станом на 1 серпня, понад 6 млн українців перебувають у країнах ЄС, із них більш ніж 3 млн отримали статус тимчасового захисту.