Ярош: Без добровольців ми б утратили Донецьку й Луганську область, а можливо – і більші території
Добровольчий рух в Україні подавав приклад Збройним силам України й не дав змогу Кремлю реалізувати план зі створення "Новоросії". Таку думку висловив екслідер "Правого сектору" й колишній нардеп України Дмитро Ярош в інтерв'ю "Обозревателю" 14 березня.
"Я більш ніж переконаний, що [без добровольців] ми б утратили щонайменше Донецьку й Луганську область, а можливо – і більші території. Якби ми не пішли вперед і не показали приклад Збройним силам України. Я маю на увазі перші бої під Слов'янськом, я маю на увазі звільнення колишнього Красноармійська (нині – Покровськ Донецької області) і так далі. Треба було показувати приклад – і ми його показали. І, у принципі, це стало детонатором для проведення вже широкомасштабних операцій із залученням ЗСУ, СБУ, МВС, підрозділів Нацгвардії", – сказав він.
Ярош упевнений у вагомій ролі добровольців після того, як фронт став "статичним".
"Якби не добровольці, гадаю, донецький аеропорт (ДАП) здали б набагато раніше. Без підриву, без того, що міститься у фразі "люди витримали – не витримав бетон". Адже ДАП навіть за "Мінськом" мав відходити ворогові. У багатьох таких моментах добровольці проявили себе дуже позитивно. І зіграли свою вагому роль. Згадайте ту саму широкинську наступальну операцію, коли "Азов" у доволі критичний момент пішов у наступ, звільнив частину території й відсунув позиції ворога на відстань, із якої вони вже безпосередньо не могли обстрілювати Маріуполь. Такі речі навіть у стратегічному плані багато користі принесли. Мотивація, патріотизм, своєрідна безшабашність, властива добровольцям... Вони подавали приклад для людей, які служили в ЗСУ та інших силових підрозділах", – додав Ярош.
Водночас він допустив, що якби добровольчий рух не виник, то Кремль міг би реалізувати план зі створення "Новоросії".
"Але на все – воля божа. Так сталося, що він дав нам сили та натхнення – і ми зупинили ворога. І готові і зараз воювати і звільняти наші території. У ЗСУ такої готовності зараз я, на жаль, не дуже спостерігаю. Хоча, певно, узагальнювати тут не слід. В армії є величезна кількість дуже хороших командирів та бійців. Але на рівні командування я не бачу зараз такого настрою, щоб піти й дати ворогу по зубах. Починається оце "а як же Росія? Вона ж введе війська"... Якби ми так само думали тоді, то, мабуть, ніякого просування не було б узагалі. Хоча ситуація для Збройних сил тоді була набагато гірша", – згадав екслідер "Правого сектору".
В Україні День українського добровольця святкують 14 березня, його заснували 2017 року.
Під час збройної агресії Росії на Донбасі Україну захищали приблизно 40 добровольчих батальйонів. Переважна більшість із них згодом перейшла до складу Збройних сил України, говорив командувач операції Об'єднаних сил Володимир Кравченко. Президент України Володимир Зеленський з нагоди Дня українського добровольця нагородив орденом "За мужність" III ступеня 67 добровольців, із них 64 – посмертно.
У 2014 році, відразу після анексії Криму, на сході України Росія розпочала збройну агресію. Бойові дії тривають між ЗСУ з одного боку й російською армією та підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької й Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну попри надані Україною факти й докази.