Ярош: Хлопці, які воювали у 2014–2015 роках, готові повернутися у стрій. Наші телефони просто "червоні". Зараз росіянам буде в десятки разів складніше

Ярош: Безумовно, це буде зовсім інша війна для росіян, ніж у 2014 році
Фото: ЕРА

Українські добровольці, які мають бойовий досвід, у разі чергового нападу російських окупантів готові знову повернутися у стрій. Про це в інтерв'ю "Обозревателю" заявив колишній лідер "Правого сектору", командир військового формування "Українська добровольча армія" Дмитро Ярош.

"[Зараз росіянам буде складніше] у десятки разів. Без сумніву. Люди, які знають, що таке війна, – це наш величезний резерв. Навіть підготовка до мобілізаційних заходів по "Українській добровольчій армії" це показує. Телефони наших штабів, командирів підрозділів "червоні" просто. Ті хлопці, що воювали у 2014–2015 роках, хлопці, яких ми вже роками й не бачили, – вони всі готові в будь-яку мить повернутися у стрій. Артилеристи. Мінометники. Снайпери. Я навіть здивований такому посполитому рушенню людей на загрозу, яка зараз відбувається. А це люди з бойовим досвідом", – підкреслив Ярош.

Він зазначив, що українське суспільство має бути готовим до того, що армія може зазнати суттєвих втрат.

"Безумовно, це буде зовсім інша війна для росіян, ніж у 2014 році. Коли маса необстріляних, непідготовлених, неекіпірованих, неозброєних людей протистояла їхній навалі тоді... Я прекрасно розумію: ми витримаємо удар. Будуть втрати з нашого боку – і немаленькі. І суспільство має бути до цього готове. Але якщо за кожного нашого загиблого героя ми будемо забирати десяток життів тих "орків", що прийшли й ще будуть приходити в Україну, ми завдамо їм таких втрат, що унеможливлять їхнє просування по нашій землі", – заявив Ярош.

Контекст:

Відразу після анексії Криму 2014 року Росія розпочала збройну агресію на сході України. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку й російською армією та підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької й Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну попри надані Україною факти й докази. За даними ООН, за час конфлікту загинуло приблизно 13 тис. осіб.

22 липня 2020 року тристороння контактна група погодила режим повного і всеосяжного припинення вогню на Донбасі з опівночі 27 липня. Українська сторона регулярно заявляє про випадки порушення бойовиками режиму припинення вогню.

На початку 2021 року ситуація на Донбасі загострилася. Штаб операції Об'єднаних сил неодноразово повідомляв, що противник веде снайперський вогонь. 1 квітня в Офісі президента України повідомили, що з початку 2021 року російсько-окупаційні війська на Донбасі порушили режим припинення вогню понад 570 разів. Після загострення ситуації на Донбасі протягом 2021 року загинуло більше ніж 30 українських військових.

Наприкінці березня – на початку квітня ЗМІ й очевидці почали публікувати відеодокази, що Росія активно перекидає військову техніку у Крим через Керченський міст і стягує війська до кордону з Україною.

30 березня головнокомандувач Збройних сил України Руслан Хомчак підтвердив, що РФ нарощує війська поблизу кордону з Україною й в окупованому Криму, що "створює загрозу воєнній безпеці держави". Українська розвідка заявила, що Росія хоче розширити військову присутність на підконтрольній бойовикам "ДНР" і "ЛНР" території через введення регулярних підрозділів збройних сил РФ, і не відкинула спроби просування російських військ углиб території України.

Влада РФ на тлі загострення ситуації оголосила про контрольну перевірку військ. Міністр оборони РФ Сергій Шойгу 13 квітня сказав, що Росія впродовж трьох тижнів перекинула до "західних кордонів" дві армії і три з'єднання повітряно-десантних військ, усіх їх залучено до навчань, які завершать протягом 14 днів.

За словами міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби, нинішня ескалація з боку РФ на Донбасі є системною й наймасштабнішою впродовж останніх років.

Через ескалацію ситуації на Донбасі командування військ США в Європі оголосило максимальну готовність. За інформацією Білого дому й Держдепартаменту США, чисельність російських військ біля кордону з Україною найбільша із 2014 року.

РФ стягнула до кордону з Україною не менше ніж 89 тис. військових, до 20 квітня їх кількість зросте до 110 тис., говорив 14 квітня начальник Головного управління розвідки Міноборони України Кирило Буданов. За його даними, 20 квітня процес стягування військ РФ може закінчитися.