Яценюк: Не бачу сьогодні швидкого завершення цієї війни – Путін ухвалив трирічний військовий бюджет із якимись трильйонами
"Це війна на виснаження. На жаль, я не бачу сьогодні швидкого завершення цієї війни. І на це є маса причин. Ви ж подивіться, що Путін прийняв трирічний військовий бюджет із якимись трильйонами. Така сама позиція в наших західних союзників – про те, що це війна на виснаження. І ми в цій війні на виснаження маємо вистояти як Україна. І наші західні союзники повинні допомогти Україні вистояти, що вони сьогодні й роблять", – сказав Яценюк.
Він звернув увагу на факти, що вказують на підготовку Росії до тривалої війни.
"Путін розраховує війну вже на роки. Проєкт російського військового бюджету на три роки визначає найбільший обсяг фінансування саме на армію. Якщо мені не зраджує пам'ять, там 30% ВВП іде на фінансування армії. А у нас по проєкту бюджету, здається, удвічі менше. Зрозуміло, що якщо Росія далі буде продавати вуглеводні за тими цінами, за якими вони сьогодні продаються, їй вистачить коштів на доволі тривалий період часу", – наголосив Яценюк.
На його думку, геополітично війна вже вийшла за межі території України.
"Ви ж пригадуєте певні прогнози, що війна закінчиться до зими. Я не бачу цього взагалі. Але що я бачу? Я бачу, що ми цю війну виграємо. Це питання ціни. І ціни не грошової, а питання тієї ціни, яку не можна нічим компенсувати, тобто людського життя... І питання витривалості в цілому країни... Ця війна буде виграна. Адже це війна не просто України. Це війна далеко за межі України. Вона територіально, якщо подивитися на карту, не вийшла за межі України. А з точки зору геополітики Путін оголосив війну усьому вільному світу. От кожній країні, де є права і свободи людини і громадянина, кожній країні, де є демократія, кожній країні, яка поважає статут Організації Об’єднаних Націй, кожній країні, яка не хоче тоталітаризму і диктатури, Путін оголосив війну", – заявив Яценюк.
Контекст:
24 лютого Путін оголосив про вторгнення в Україну під виглядом "демілітаризації" та "денацифікації". За даними СБУ, Путін розраховував захопити Україну за кілька днів. Але бліцкриг провалився.
У квітні російські війська вигнали з північних областей. Наприкінці серпня – на початку вересня українські військові розпочали контрнаступ на півдні та сході країни. За даними Генерального штабу ЗСУ, станом на 17 листопада українські сили оборони на півдні вийшли на рубіж по правому берегу річки Дніпро, деокупували до 5580 км&³2; території та 198 населених пунктів.
У середині жовтня начальник Головного управління розвідки Міноборони України Кирило Буданов прогнозував, що розв'язана Росією війна в Україні закінчиться до початку літа 2023 року.