Яценюк: Росія має бути обмежена військово, фінансово, енергетично й геополітично. І тоді мені буде абсолютно до одного місця, хто в них президент G

Яценюк: Ключова проблема Росії, яка сьогодні є, – це наявність ядерної зброї
Фото: Арсеній Яценюк / Facebook

Щоб Росія не мала можливості вести агресивну зовнішню політику, її мають обмежити у військовій, фінансовій, енергетичній і геополітичній сферах. Про це в інтерв'ю засновнику інтернет-видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону заявив прем'єр-міністр України 2014–2016 років Арсеній Яценюк.

"Чи прийде час, коли [президента РФ Володимира] Путіна не буде? Цей час точно прийде. Це фізіологічний процес. І цей час прийде. Хто прийде на місце Путіна – це велике питання. Сьогодні нам здається, що гірше за Путіна бути не може. Ну, бог його знає. Якщо російське суспільство розвиватиметься так, як воно зараз розвивається, то ще може бути у квадраті чи в кубі. Інше питання, що саме тому ми не можемо залежати від того, хто персонально очолюватиме Кремль. Бо якщо Кремль, озброєний до зубів, із наповненими кишенями доларів, євро та інших валют від продажу нафти, газу й усього іншого залишиться, то не грає ролі, хто там буде їхнім так званим президентом. Там же не обирають, а призначають президентів. Тобто це залишиться знову загроза для України насамперед і для всього світу", – наголосив Яценюк.

Він зазначив, що розпочавши процес демілітаризації Росії, Україна рятує весь світ.

"Тому нам потрібно дивитися глобально на роль і місце Росії в новій світовій системі координат. Ми не можемо орієнтуватися на Росію з точки зору того, хто буде у Кремлі. Ми повинні виходити з того, не хто у Кремлі, а що собою являє Росія і як ця Росія має бути обмежена в частині застосування агресивної, жорстокої, варварської політики стосовно як своїх сусідів, так і всього світу, тобто це означає, що Росія не повинна мати можливості здійснення актів агресії проти світу. Вона має бути обмежена військово, фінансово, енергетично й геополітично. І тоді мені буде абсолютно до одного місця, хто в них президент", – сказав експрем'єр.

За його словами, зміна президента РФ не впливає на небезпеку, яку створює ця країна.

"Ключова проблема Росії, яка сьогодні є, – це наявність ядерної зброї. І цієї проблеми ми ніяк не ліквідуємо. Там є суміжні проблеми – те, що Росія є постійним членом Ради Безпеки ООН, те, що вона блокує всі рішення Організації Об'єднаних Націй. Ці проблеми теоретично можна вирішити. Проблему позбавлення Росії ядерного статусу неможливо вирішити. Але обмеження Росії у використанні ядерної зброї – це абсолютно реалістично. І в принципі, відправлені сигнали й те, що сьогодні вже базікання про застосування ядерної зброї або про "брудну бомбу" на три порядки нижчі, ніж було ще кілька місяців тому, – це означає, що це спрацювало. Станом на сьогодні", – резюмував Яценюк.

Відео: В гостях у Гордона / YouTube

Контекст:

Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну 24 лютого Путін заявив 21 вересня про готовність застосувати ядерну зброю в разі загрози територіальній цілісності Росії. Президент України Володимир Зеленський сказав, що не вірить у те, що РФ застосує ядерну зброю.

Держсекретар США Ентоні Блінкен 25 вересня в інтерв'ю CBS News зазначив, що США попередили РФ про можливі "жахливі наслідки" в разі застосування країною-агресором ядерної зброї. За даними The Washington Post, між адміністрацією президента США Джо Байдена та владою Росії триває листування, під час якого російську сторону попередили про наслідки в разі застосування ядерної зброї у війні проти України.

Наприкінці жовтня міністр оборони РФ Сергій Шойгу заявив про можливе застосування Україною "брудної бомби" у війні проти Росії під час телефонних розмов із міністрами оборони США, Франції, Туреччини, Великобританії, Індії й Китаю. Ці заяви означають, що Росія сама готує такий удар, наголосив Зеленський.

27 жовтня під час виступу в дискусійному клубі "Валдай" Путін заявив, що Росія "ніколи не говорила" про можливе застосування своєї ядерної зброї, а "тільки натяками відповідала".

За інформацією The New York Times, високопоставлені російські військові обговорювали, коли і як Росія може застосувати тактичну ядерну зброю в Україні. Таку інформацію поширили всередині уряду США в жовтні, повідомило видання 2 листопада. За оцінками Пентагону, в арсеналі Росії є до 2 тис. одиниць тактичної ядерної зброї, призначеної для застосування на полях битв із метою придушення звичайних сил.