"Є головна причина, чому вони так за нього боролися". Буданов уважає, що Медведчук потрібен ФСБ
Про це начальник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Кирило Буданов розповів 22 вересня на брифінгу в Києві, повідомляє кореспондент видання "ГОРДОН".
На брифінгу журналіст "Української правди" Роман Кравець запитав, як росіяни почали просити про Медведчука, хто вів переговори про його обмін. Також він поцікавився, чи брав участь у переговорному процесі російський бізнесмен Роман Абрамович.
У відповідь в.о. голови Служби безпеки України Василь Малюк не став розповідати про переговори, переадресувавши це запитання начальнику ГУР. Він зазначив, що участь Медведчука в цьому процесі полягала в підписанні відповідних документів.
Буданов сказав, що не може розкривати подробиці про комунікації щодо обміну полоненими та переговорників, оскільки це може зірвати подальші обміни.
"На користь того, щоб це все тривало, я попрошу відстрочити відповідь на це питання. Коли всіх повернемо – розкриємо всі подробиці: через кого, з ким, як комунікували, чим мотивували і таке інше. Але не зараз", – додав Буданов.
За його словами, через Медведчука фінансували агентурні мережі ФСБ.
"Медведчук на цьому етапі найбільше потрібен саме ФСБ, а не комусь конкретному. Тому що це особа, через яку йшло фінансування багатьох агентурних мереж тут, через цю особу йшло фінансування певних посадових осіб і взагалі наповнення негласного бюджету ФСБ. Тому він їм украй необхідний. Це засіб і впливу, і заробляння, відмивання коштів. Це і є головною причиною, чому вони так за нього боролися", – сказав начальник ГУР.
Глава Офісу президента України Андрій Єрмак додав, що Медведчук для ФСБ – "потужний носій інформації".
Контекст:
Медведчук в Україні фігурує в кількох кримінальних провадженнях. У жовтні 2021 року його повідомили про підозру в держзраді та підтримці тероризму. Кримінальне провадження стосується незаконного постачання вугілля з тимчасово окупованих територій Донецької й Луганської областей на підконтрольну уряду територію України у 2014–2015 роках.
Медведчук перебував під домашнім арештом, йому було заборонено покидати житло в Києві. 26 лютого 2022 року, за два дні після повномасштабного вторгнення РФ в Україну, поліцейські не застали політика вдома, після чого його оголосили в державний, міждержавний і міжнародний розшук.
12 квітня стало відомо, що СБУ затримала Медведчука. Нардеп переховувався 48 днів, його затримали, коли спробував покинути межі України, сказав президент України Володимир Зеленський. Охоронець Медведчука на опублікованому СБУ відео розповів, що політик утік ще вночі 23 лютого, весь цей час переховувався в Києві й хотів з допомогою ФСБ виїхати до Росії через Придністров'я.
16 квітня суд відправив Медведчука під арешт без призначення застави. Запобіжний захід йому кілька разів продовжували, востаннє – до 14 листопада. 2 червня ДБР завершило досудове розслідування стосовно Медведчука.
Пізно ввечері 21 вересня стало відомо, що Україна та Росія провели обмін полоненими. Усього звільнено 215 українців, з них 108 – азовців. РФ передали 55 російських військових і Медведчука.
Кум Путіна "пройшов усі слідчі дії", передбачені законодавством, Україна отримала від Медведчука "все, що необхідно" для встановлення правди в межах кримінальних проваджень, сказав Зеленський. "Віддати Медведчука за справжніх воїнів не шкода", – наголосив президент.